Sprawdź czy jesteś w TOP 10!

Krótkie wprowadzenie

Jeśli sledzisz tego bloga to pamiętasz wpis z zeszłego roku dot. Danych publicznych, od momentu jego publikacji mięło już trochę czasu, ale nie był to czas stracony. Na stronie dostępnej pod adresem http://aka.ms/DanePubliczne pojawiły się pierwsze raporty. Raporty powstały w oparciu o dane z wielu źródeł, jednak w znaczącej większości wizulizują one dane publikowane na stronie http://danepubliczne.gov.pl. Co bardzo ważne autorem raportów nie jestem wyłącznie ja, pojawili się współptwórcy, a wśród nich Paweł Potasiński, czy też zespół Radka Kępy. Do samych raportów jeszcze dojdziemy w dalszej części tego wpisu. Zanim do nich jednak przejdziemy być może zadajesz sobie pytanie skąd w ogóle pomysł na publikacje i wykorzystanie danych tego typu.

No właśnie o jakim typie danych mówimy?

Od kilku już lat bardzo intesnywnie rośnie rola Otwartych danych. Czym w zasadzie są otwarte dane? Definicja otwartych danych pojawiła się m.in. w opublikowanym przez Komisję Europejską w listopadzie 2015 roku dokumencie poświęconym wartości wykorzystania otwartych danych pt. “Creating Value through Open Data: Study on the Impact of Re-use of Public Data Resources”. Dokument powstał jako część prac nad europejskim portalem danych ( European Data Portal ).

Obecnie na portalu (na dzień publikacji tego wpisu czyli 02.02.2018) dostępne jest 788 671 źródeł danych z różnych krajów (w tym Polski, której dane pochodzą w większości z naszego lokalnego serwisu, czyli http://danepubliczne.gov.pl, ale również portalu geostatystycznego)

Jeśli masz chęć dołączyć do grona korzystających z otwartych danych – działaj – a jeśli masz ochotę podzielić się wynikami ich opracowania – odezwij się / zostaw link do raportu w komentarzach – zadbam o to aby, Twój raport trafił na http://aka.ms/DanePubliczne. Już za kilka dni na portalu raport “na co chorują Polacy” (przynajmniej wg zwolnień L4 🙂 ), a teraz:

Czas sprawdzić czy jesteś na TOP-ie…

Jak już wspomniałem jedną z publikacji na http://aka.ms/DanePubliczne, autorstwa Pawła Potasińskiego jest analiza najpopularniejszych imion w Polsce. Masz szansę sprawdzić również swoje imię. My z Pawłem już poznaliśmy bolesną prawdę – Paweł i Bartłomiej w ostatnich 16 latach nie należą do TOP 10 🙂
A Twoje?

Źródło: https://danepubliczne.gov.pl/dataset/najpopularniejsze-imiona-w-polsce
Autor: Paweł Potasiński