Odliczanie rozpoczęte, zaczął się nowy rok…

Odliczanie rozpoczęte, zaczął się nowy rok…

1 stycznia to jeden z moich ulubionych dni w roku, niezwykle spokojny, a jednocześnie pełen energii, chęci, planów i nawet jakoś łatwiej zabrać się do działania…. coś w tym jest? Na pewno, jednak w moim przypadku to również fakt, że przez ostatnie kilka dni starałem się wypoczywać, zbierać myśli, planować, a dzisiaj wystarczyło przejść do fazy realizacji.  Zupełnie świadomie i celowo pewne rzeczy z 2017 roku wydarzą się dopiero w tym roku, wiele też zostało zrealizowanych w ubiegłym roku – na jego podsumowanie jeszcze przyjdzie czas w tym wpisie za chwilę.. Jednak co takiego zaplanowałem na nadchodzące 365 dni – poprawka 364, ponieważ pierwszy właśnie się skończył!

Dość standardowo, ale zaczynam od zmiany…
 • Wchodzę właśnie w 3 miesiąc pracy  w nieco nowej roli w Microsoft (pisałem o tym na sql4You). Nowa rola oznacza nieco inny zakres działań – bez wątpienia mój świat danych został w ostatnim czasie bardzo mocno wzbogacony i będzie rozwijał się w najbliższych dniach, tygodniach i miesiącach. Partnerzy, z którymi pracuję potrzebują wsparcia w wielu obszarach związanych z chmurą publiczną, a dla mnie to doskonała okazja, aby wyjść poza strefę komfortu (dane, analiza, IoT, AI,ML) i zgłębiać swiat aplikacji, API, kontenerów i innych. Zastanawiasz się czy w 2018 wydarzy się coś spektakularnego ? Odpowiem cytując “Życie jest jak pu­dełko cze­kola­dek, nig­dy nie wiesz, co się tra­fi.”
 • Inicjatwy, działania i publikacje
  Kolejne odcinki Power BI w praktyce (nagrywane wspólnie z Pawłem Potasińskim) wracają do kalendarza publikacja. (Podsumowanie serii pierwszej poniżej)
 • Nowe publikacje na stworzonej w ubiegłym roku stronie poświęconej  wizualizacji danych publicznych ..:: ODKRYJ MOC PUBLICZNYCH DANYCH ::..
 • Blog sql4You.info – postanowiłem, w 2018 roku wykorzystać go jako dziennik i notatnik jednocześnie. W efekcie pojawi się nowa grupa wpisów stanowiąca repozytorium/referencję do materiałów “znalezionych”. Często szukając informacji trafiam na interesujące zasoby, warto podzielić się nimi z Tobą – być może skorzystasz, a dodatkowo wychodę z założenia, że wartościowy materiał trzeba promować i tak zamierzam robić
  Zauważyłem również, że o ile świat on-premises w obszarze danych, dla wielu osób jest poukładany, zrozumiały i “bezpieczny”, to podejście do tematu w oparciu o usługi w chmurze publicznej, zwłaszcza w formie platformowej nadal jest nieco zagadkowy, niepewny, a nawet ryzykowny. Postanowiłem rozpocząć budowę leksykonu Cloud Data Services w ramach sql4You. Oprócz krótkich, wręcz encykolpedycznych haseł opisujących poszczególne usługi, postaram się również o referencyjne architektury i przykładowe implementacje.
Konferencje / warsztaty / szkolenia w 2018 – kalendarz w budowie

Podobnie jak w ubiegłym postaram się zrealiozwać kilka stałych punktów w tym zakresie, ale również pojawią się zupełnie nowe, dotąd nierealizowane działania. Wśród potwierdzonych i pewnych punktów znajdują się do, których odliczanie rozpoczęte to:

Skoro plany na 2018 opublikowane, można w kilku zdaniach podsumować miniony rok
 • W pażdzierniku, minęły 2 lata mojej pracy w Microsoft (krótko można przeczytać o tym tutaj), nie obyło się też bez zmiany. Zmiany, której nieco potrzebowałem, którą planowałem, a na którą czas przyszedł w listopadzie, a która pozwoliła zaangażować się w nieco inne projekty, pozostając jednocześnie w świecie danych (pisałem o tym na sql4You).
 • sql4you.info całkowita liczba wpisów na blogu w 2017 to 70, niestety ilość wpisów na blogu malała w kolejnych miesiacach, jednak równolegle pojawiła się (od maja) seria Power BI w praktyce. Nie udało mi się też opublikować jednego z tesktów obiecanych na LinkedIn poświęconych Dark Data, ale postanowiłem go nieco przeredagować przed publikację, po komentarzach, które pojawiły się w ramach dyskusji
 • Wspólnie z Pawłem Potasińskim zrealizowaliśmy 27 odcinków Power BI w praktyce
 • Stworzyłem również stronę poświęconą wizualizacji danych publicznych ..:: ODKRYJ MOC PUBLICZNYCH DANYCH ::..
 • Występowałem na konferencjach & prowadziłem warsztaty. Nie liczę i nie wymieniam tutaj wszystkich natomiast statystycznie przypadła 1 konferencje i warsztaty na każdy miesiąc roku. Kilka z moich wystąpień zostało uwiecznionych/ocenionych, a nawet zostałem porównany do pewnej osoby :):

previous arrow
next arrow
ArrowArrow
Slider