O paradoksach, zmianach i tym czego naprawdę chcemy(potrzebujemy?)…

„Naszym paradoksem jest to, że jednocześnie kochamy zmiany i ich nienawidzimy. Tym, czego naprawdę chcemy jest sytuacja, gdy rzeczy pozostają takie same, ale stają się lepsze.”
Sydney J. Harris

Zastanawiasz się skąd taki wstęp i do czego on prowadzi. Już tłumaczę…

Przygotowania trwały dość długo…

Jeden z wpisów na tym blogu, mógł uważnym czytelnikom wskazać pewien kierunek, innym, wiele mogła mówić cisza i  pojedyncze, szczątkowe wręcz, publikacje na sql4you czy LinkedIn. Istotnie od jakiegoś czasu zastanawiałem się co dalej….analizowałem, planowałem, szukałem. Moja uwaga zdecydowania skupiona była w innym miejscu.

Ale po co?

Powodów jest wiele…wracałem nawet w  rozważaniach do tego o czym mówił w swoich vlogach Mirek Burnejko, z którym miałem okazję i przyjemność pracować. Mirek opowiadał o pracy w Microsoft,  o tym co mu się podobało, a co nie, dlaczego sam postanowił coś zmienić (jeśli Cię to ominęło zobacz koniecznie https://www.youtube.com/watch?v=H8kGsEKsS80  oraz https://www.youtube.com/watch?v=b411WrVNYWg). Ostatecznie stwierdziłem, że po dwóch latach czas na zmianę. Decyzja zapadła. Rozpoczęły się poszukiwania i tu nie było łatwo, Postawiłem pewne kryteria, które chciałem, aby zostały spełnione w ramach realizowanej zmiany. Wśród nich znalazły się kluczowe – pozostać blisko świata, którym się zajmuję od wielu już lat – czyli świata danych, ich przetwarzania i analizy, ale jednocześnie rozszerzyć obszar swojego działania na inne rozwiązania, w szczególności te chmurowe. Było też kilka innych założeń, ale, żeby nie przedłużać…z dniem 14 listopada zakończyłem swoją przygodę w roli Architekta rozwiązań Data Platform w Microsoft.

Co dalej…o tym za chwilę, ale najpierw w kilku słowach o tym, a w zasadzie o tych, których nie mogę tutaj pominąć….

Bo ważni są ludzie…

Mysląć o ostatnim czasie spędzonym w Microsoft nie sposób pominąć zespół z jakim pracowałem m.in wspomniany już Mirek Burnejko (zanim podjął decyzję o zmianie:) ), Michał Furmankiewicz – prawdziwy architekt w chmurze, Maciej Stopa, Agnieszka Zimnoch, Kamil Brzeziński, Piotr Boniński, Michał Żyliński, ale także inni – prawdziwi fachowcy od technologicznych aspektów chmury publicznej – każdy ze specjalizacją w innym obszarze. Z drugiej strony fenomenalne osoby odpowiedzialne za sprzedaż rozwiazań -również mógłbym wymienić tutaj długą listę, ale pozostanę przy dokładnie jednej osobie – Kuba Zajączkowski, z którym miałem okazję pracować najwięcej. Od każdej z tych osób sporo się nauczyłem. Z każdą, udało się nawiązać pewną nić porozumienia  i zrozumienia (mam nadzieję, że ze wzajemnością).

A zatem co teraz?

Zgodnie z moim wyborem i podjętą decyzją, 14 listopada był to mój ostatni dzień w roli architekta rozwiązań Data Platform. Począwszy od 15 listopada dołączyłem do nowego zespołu. Zespołu, który bardzo aktywnie wspiera innych, w tworzeniu rozwiązań, korzystających z najnowszych technologii. Zespołu, w którym będę mógł wykorzystać dotychczasową wiedzę, ponieważ Data & AI to obecnie jeden z najintensywniej eksplorowanych obszarów, ale będę również mógł nauczyć się wiele nowych rzeczy. Rzeczy, które w pewnym stopniu dotykały mnie w poprzedniej roli. Oobecnie stanowić będą jeden z kluczowym elementów moich codziennych aktywności.
Jakich?
Moja rola to wsparcie zespołów i osób odpowiedzialnych za projektowanie wytwarzanych rozwiązań, prototypowanie, weryfikowanie założeń technicznych architektury oraz jej optymalizacja.

Wracając do cytatu od którego zacząłem….

Sądzę, że faktycznie dość istotna jest jego druga część: “Tym, czego naprawdę chcemy jest sytuacja, gdy rzeczy pozostają takie same, ale stają się lepsze”. W moim przypadku tak właśnie jest. Pozostaję w miejscu, gdzie spędziłem dwa ostatnie lata, czyli w Microsoft. Nadal będę mógł pracować z wszystkimi wspomnianymi wcześniej osobami (w nieco innej roli, ale zawsze to coś). Ponadto, pojawia się wiele nowych osób, od których bez wątpienia będę mógł, a nawet już się uczę. Podsumowując – wraz ze zmianą – mam szansę stać się lepszy w tym co robiłem dotychczas oraz zdobyć wiele nowych cennych doświadczeń.

Jak długo pozostanę w tej roli? Na to pytanie odpowiedź poznam ja oraz Ty – czytając już zupełnie inny wpis, kiedyś w przyszłości…

Bartłomiej Graczyk,
Data Architect & CEE Technical Evangelist, Microsoft