Firmy nie chcą już rozwiązań Business Intelligence!

NIE CHCĘ BI W MOJEJ FIRMIE….

O rozwiązaniach BI, ich popularności, a także “jednorożcach” świata Business Intelligence pisałem już niejednokrotnie. Tymczasem okazuje się, że coraz częściej wśród firm słabnie zainteresowanie klasycznymi raportami i wizualizacjami, a rozwiązania BI traktowane są jako passé. Serio? Czy tak faktycznie jest? Oczywiście, że nie. Firmy chcą znacznie, znacznie więcej. Istotnie klasyczne podejście do BI w organizacji powoli zaczyna być passé, a w jego miejsce wkracza zaawansowana analityka –  rozwiązania rekomendacyjne, mniej lub bardziej złożone algorytmy klasyfikacji, a także rozwiązania z pogranicza AI. Co więcej, często mówi się o rozwiązaniach w obszarze zaawansowanej analityki “z pudełka” – ale o tym jeszcze za chwilę. Zacznijmy od opdowiedzi na pytanie czy faktycznie jest to czas na zaawansowaną analitykę ?

ANALITYKA (nie tylko zaawansowana) W ŚWIECIE BIG DATA

Istotnie zaawansowana analityka stała się hasłem przewodnim wielu publikacji, wystąpień na konferencjach czy też tematem spotkań. Sam przynajmniej kilka razy w tygodniu poruszam ten temat z klientami, partnerami lub po prostu w trakcie rozmów wewnątrz Microsoft. Podobnie jak kilka lat temu BIG DATA, tak dzisiaj zaawansowana anlityka jest (a przynajmniej dla wielu osób wydaje się być) lekiem na całe zło i prostą drogą do bardziej efektywnego wykorzystania posiadanych danych, a tym samym jeszcze lepszych decyzji biznesowych. Niestety, zmartwię Cię! Jeśli firma nie zaadresowała podstawowych tematów związanych z pozyskiwaniem, jakością,transformacją danych, jak również ich wykorzystaniem do podstawowych analiz, to niezależnie jak złożoną analityką zastosuje na posiadanych danych efekt będzie zabójczy. Możemy przetworzyć petabajty danych, by otrzymać równie skuteczny model, jak ten przygotowany na pojedynczych megabajtach, bo nie od dzisiaj wiadomo, że rozmiar nie zawsze ma znaczenie….

CZY ZATEM MOŻNA SZYBKO ZACZĄĆ Z ZAAWANSOWANĄ ANALITYKĄ?

W wielu przypadkach rozmowa o tematach w których pojawiają się elementy rekomendacji, klasyfikacji sugeruje, że są to rozwiązania szyte na miarę. Tymczasem można natknąć się na próbę dostarczenie rozwiązań tego typu “out of the box”. Dla przykładu w galerii Cortana Intelligence odszukać można gotowe rozwiązania typu:

  • Analiza kampanii marketingowej
  • Optymalizacja zaopatrzenia
  • Wykrywanie anomalii
  • Ocena ryzyka kredytowego

No i tutaj powstaje zasadnicze pytanie, czy faktycznie rozwiązanie z pudełka, pokazywane przez producenta można wdrożyć bez większych problemów w swojej organizacji. Sceptycy uważają, że nie ma takiej możliwości. Ja zgodzę się z nimi w pewnej części – faktycznie modelowanie i przygotowanie danych na potrzeby takiej analizy to klucz do sukcesu – patrz poprzedni akapit. Jednak czy faktycznie prezentowane rozwiązanie w ramach wspomnianej galerii nie może posłużyć za wzorzec i przetestowania podejścia? Osobiście myślę, że tak, jeśli podejdziemy do tematu rozsądnie, to tego typu rozwiązania mogą zaoszczędzić wiele mniej efektywnych działań typu prototypowanie czy opracowanie koncepcji podejścia. Korzystając z prezentowanych wzorców dostajemy kilka bardzo istotnych atrybutów w przygotowaniach do wdrożenia:

  • propozycję docelowego rozwiązania
  • podpowiedź w zakresie wykorzystywanych algorytmów
  • architekturę i wymagania technologiczne
  • przykładowy model danych

Czy uda się “5” kliknięciami wdrożyć rozwiązanie produkcyjnie w firmie? NIE

Czy “5” kliknięciami, ułatwisz sobie drogę do kolejnego kroku w zakresie zaawansowanej analizy – zdecydowanie TAK