Wycieczka do muzeum wraz z….Azure

Twoja ostatnia wizyta w muzeum

Twoja ostatnia wizyta w muzemu miała miejsce ….? Sam jestem ciekaw…. Ja sam miałem okazję podczas urlopu (tak, tak miałem kilka dni wolnego w wakacje) wybrać się na typową wyprawę pt. “zwiedzanie”  oraz odwiedzić kilka miejsc. W tym mniej lub bardziej interesujące muzea. Charakterystyczną cechą wszystkich są różnorodnie opisane eksponaty, a ostatnio coraz więcej elementów multimedialnych (film, audio, prezentacja). Niestety większość elementów multimedialnych działa w sposób bardzo uproszczony. Odtwarzanie filmu, muzyki, tekstu odbywa się w sposób ciągły (podchodząc trafiasz na środek opowieści i trzeba czekać do kolejnego “odworzenia”. alternatywnie samodzielnie uruchamiamy odtwarzanie lub…no właśnie coraz częściej pojawiają się czujniki, które w momencie wykrycia osoby rozpoczynają odtwarzanie, które trwa nieprzerwanie do momentu samoczynnego zakończenia, nawet jeśli osoba, która aktywującą już dawno przemieściła się w inne miejsce.

Równie ważny element to ocena poziomu zadowolenia zwiedzających, aby poprawiać poziom satysfkacji odwiedzających. W wielu przypadkach samo pytanie ” Czy pdobała się Państwu wystawa”, raczej nie pozwoli uzyskać zbyt pełnej i szczerej odpowiedzi.

Czy można zatem to zrobić lepiej

Dodatkowo dzięki wdrożoniu rozwiązania, muzemu dysponuje bardzo szczegółową wiedzą na temat odwiedzających, miejscach ich odwiedzi czy czasie trwania odwiedzin. Celem uruchomienia rozwiązania było zwiększenie atrakcyjności oferty muzemu poprzez dopasowanie jej do rzeczywistych odwiedzających i tego w jaki sposób osoby zwiedzają muzeum.

W oparciu o jakie komponenty powstało rozwiązanie?

Co otrzymano w efekcie prac?

Stworzone rozwiązanie działa wg określonego modelu, opartego o urządzenia IoT – kamery oraz audiorejestratory

KROK 1 – wykrycie twarzy osoby odwiedzającej wystawę

KROK 2 – powitanie osoby w zależności od płci i wieku

KROK 3 – wykonanie zdjęcia oraz analiza wieku, płci, emocji na podstawie twarzy, korzystając z API rozpoznawania twarzy

KROK 4 – Odtworzenie odpowiedniej treści audio, dopasowanej do wieku i płci osoby odwiedzającej.

Dla przykładu.

Osoby odwiedzajace wystawę w wieku 12-17 lat mają możliwość usłyszenia opisu i historii przekazanej w dość nowoczesny sposób Teenage demographic audio.

Osoby w wieku 55–64 usłyszą nieco bardziej formalny opis eksponatu o większym poziomie szczegółowości.Senior demographic audio.

Jeśli osobo oglądająca odejdzie, rozwiązanie przerywa odtwarzanie.

Architektura?

Czy architektura stworzonego rozwiązania jest specjalnie złożona? Raczej nie. Jednym z kluczowych elementów, wykorzystanych w budowie są  Microsoft Cognitive Services, ale także Azure Table storage czy Power BI

Źródło:https://microsoft.github.io/techcasestudies/cognitive%20services/2017/08/04/BlackRadley.html

Jeśli zaintersował Cię lub zainspirował ten projekt – przeczytaj więcej o szczegółach jego uruchomienia 

Moża Twoja następna wycieczka po muzemu również będzie odbywała sięprzy wsparciu Microsoft Azure?