Wszystkiego najlepszego! To już 2 lata…Power BI

Wszystko zaczęło się 24 lipca 2015…

Tak tak, wczoraj, czyli 24 lipca 2017 Power BI obchodził swoje drugie urodziny. Niektórzy pamiętają jeszcze gdy usługę z czasów integracji z Office 365 i faktycznie tak też było. Jednak jako zupełnie samodzielne rozwiązanie Power BI funkcjonuje na rynku od 2 lat. Czy to długo? Patrząc na inne rozwiązania, z którymi Power BI jest bezpośrednio porównywany (czytaj. Qlik – na rynku od 1993, Tableau – na rynku od 2003), to mamy do czynienia z młodzieżą, aby nie powiedzieć wiekiem dziecięcym.

Wyzwania wieku dziecięcego

Wiek dziecięcy ma oczywiście swoją charakterystykę. Wśród często pojawiających się wyzwań znajdziemy wskazywane przez użytkowników braki, czy też ładniej nazywane jako “most wanted features” (bardzo dobrze opisał je m.in. Paweł Potasiński ). Część funkcjonalności to oczywiste “must have” dla tego typu rozwiązania, część to przyzwyczajenia do innych rozwiązań, które w Power BI można realizować nieco inaczej, nadal utrzymując oczekiwaną funkcjonalność.

Wiek dziecięcy ma także swoje prawa, np. prawo do częstych zmian i kształtowania charakteru…. W przypadku Power BI, moim skromnym zdaniem, realizowane jest bardzo dynamicznie i konsekwentnie. Od momentu swojej premiery, Power BI Desktop, cyklicznie raz w miesiącu otrzymuje aktualizację, która nie jest skromnym liftingiem, a bardzo często wprowadzeniem poważnych zmian funkcjonalnych lub zupełnie nowych funkcjonalności. Dla przykładu ostatnio wprowadzone funkcjonalności to Integracja Custom Visual Store z Power BI Desktop, dzięki którym można szybko pobrać niestandardowe wizualizacje dla swoich raportów czy też opcja “szybkich miar”, które omawialiśmy z Pawłem w jednym z odcinków Power BI w praktyce.

Podobne aktualizacje dotyczą usługi powerbi.com, czyli portalu w ramach którego publikowane są przygotowywane raporty oraz realizowana jest praca grupowa z raportami oraz panelami nawigacyjnymi.

Ecosystem rozwiązań

Pomimo, że rozwiązanie od dwóch lat funkcjonuje zupełnie niezależnie pozostał bardzo dobrze zintegrowany z innymi narzędziami Microsoft. W ramach SharePoint znajdziemy kontrolkę umożliwiającą osadzenie raportu na dowolnej stronie SharePoint. Możemy korzystać też z interaktywnych raportów  w ramach wprowadzonych niedawno Microsoft Teams. Wisienką na torcie jest bardzo mocna integracja z dobrze znanym i jakże popularnym Excel’em ( o czym zupełnie nie przypadkowo mówiliśmy z Pawłem Potasińskim w 9 odcinku naszej serii)

Co jeszcze przed nami?

Obserwując dynamikę zmian, aktywność grupy produktowej oraz zainteresowanie rynku rozwiązaniem jakim jest Power BI, można być spokojnym o jego przyszłość. W najbliższym czasie pojawią się kolejne bardzo interesujące funkcjonalności o których usłyszysz i przeczytasz wkrótce. Tymczasem przed nami kolejny rok z rozwiązaniem i odkrywanie jego możliwości, a najlepiej zrobić to praktyce….a może nawet  z “Power BI w praktyce”. Zapraszam!