Analiza, która może uratować życie….chcesz mieć w nią swój wkład?

Każdy z nas coś analizuje…

Niektórzy w pracy analizują wyniki sprzedaży, inni efektywność kampanii marketingowych. Prywatnie również bardzo często sięgamy do analiz różnej postaci – cen nieruchomości, kosztów remontów, wydatków codziennych. Jednak czy tego typu analizy są w stanie uratować życie? Nie, nie wiem, być może, zapewne – pewnie trzeba się nad tym zastanowić. O tym wpisie pomyślałem po lekturze jednego z artykułów dotyczących projektu, o którym za chwilę, a którego celem jest  przeprowadzenie odpowiedniej analizy danych,  w wyniku której możliwe stanie się uratowanie czyjegoś życia. Zanim jednak o samym projekcie, kilka statystyk…

Rocznie na przejściach dla pieszych w Polsce ginie ok. 240 osób, a rannych zostaje ponad 3500.

W Stanach Zjednoczonych rocznie, w wyniku wypadków z udziałem pieszych  ginie ok 40 000 osób. To tak jakby raz w tygodniu rozbijało się 4-5  samolotów (737). Przyznasz, że to dość makabryczne informacje.

Sporo mówi się na co dzień o tego typu zdarzeniach, jednak to co najważniejsze, żę potrzebne jest efektywne rozwiązanie problemu. Jeden z pomysłów, doprowadził do uruchomienia projektu realizowanego przez Microsoft, wspólnie z University of Washington oraz miastem Bellevue ( projekt prowadzi Franz Loewenherz, koordynator planowania i kontroli ruchu Bellevue).

Cel projektu to zebranie danych i ich wykorzystanie do zapobiegania wypadkom samochodów, ciężarówek, rowerów i wspomnianych pieszych… No ale to przecież oczywiste!

Jak zatem osiągnąć cel ?

W chwili obecnej miasto oczywiście prowadzi analizy wypadków, jednak jest to podejście bardzo reaktywne, oparte o zdarzenia, które już miały miejsce. Dodatkowo, obecne rozwiązanie wymaga analizy niezliczonych godzin filmów  o ruchu drogowym w sposób manualny. Niestety nie jest to zbyt efektywne podejście do analizy, ze względu na potrzebny czas i konieczność angażowania znaczących zasobów ludzkich.

Tymczasem korzystając z możliwości, jakie oferują usługi Microsoft CognitiveServices, których częścią są algorytmy przetwarzania obrazu, możliwie jest przygotowanie odpowiedniego rozwiązania. Aplikacja bazując na odpowiednim algorytmie, moż zlokalizować najbardziej niebezpieczne ulice i skrzyżowania, a nawet podać szczegóły, które dni i godziny są najbardziej ryzykowne.

Cognitve Services

Komputerowa analiza ruchu wideo wykorzystana do tworzenia map cieplnych identyfikujących niebezpieczne sytuacje (Źródło: https://cdn.geekwire.com/wp-content/uploads/2017/05/VAVZ_UI-Graphic_05_Heat-Map-768×498.jpg )

Aby  przygotowane rozwiązanie mogło funkcjonować, niezbędne było opracowanie wspomnianego algorytmu wykrywania obiektów, zbudowanie modelu i jego odpowiednie wytrenowanie. Właśnie w tym celu uruchomiono projekt crowd-sourcing’owy, który z założenia ma pomóc w “uczeniu rozwiązania” poprawności rozpoznawania obrazów i analizy wideo. Oprogramowanie w chwili obecnej jest w stanie rozpoznać 95% samochodów i tylko 60-70% rowerów oraz pieszych. Do produkcyjnego uruchomienia niezbędne jest osiągniecie 95% skuteczności(lub wyższej).

Jak przebiega proces uczenia?

Dane w postaci zapisów wideo, wykorzystywane do podnoszenia skuteczności rozwiązania pochodzą z ponad 300 kamer w Bellevue oraz innych miast. Niestety, jakość wielu filmów jest stosunkowo niska co wymaga wykorzystania znaczącej ilości osób, które mogłyby dokonać odpowiedniego opisu dostępnych filmów, tak aby przekazywane dane były odpowiedniej jakości

Zastanawiasz się czy możesz pomóc?

Oczywiście, że tak! Uruchomiony projekt crowd-sourcing’owy opiera się na wolontariuszach, którzy znakują samochody, rowery i osoby oraz identyfikują trajektorie każdego z obiektów. Pozyskane informacje stanowią dane wejściowe dla opracowanego algorytmu jako element uczenia. Każdy może oznakować tak dużo obiektów jak chce, na tylu filmach ile jest w stanie przeanalizować.

Zatem jeśli masz wolną chwilę lub zastanawiasz się na co poświęcić kilka minut jutro, możesz wykorzystać ten czas bardzo produktywnie i dołączyć do grona Twórców rozwiązania. Wystarczy, że wejdziesz na stronę:

http://mturktrafficentitytrackingsite20170504112753.azurewebsites.net/VisionZeroTrafficEntityTrackingSite.aspx  i zaczniesz znakować obiekty. Przed rozpoczęciem znakowania, warto zobaczyć, krótką instrukcję, aby wykonywane przez Ciebie znakowanie obiektów było realizowane poprawnie.

Co prawda projekt w chwili obecnej dotyczy Bellevue, ale można warto zastanowić się nad jego powieleniem na naszym lokalnym gruncie….