Kursorem po mapie w ramach Power BI w praktyce oraz ArcGIS Map dla Power BI

Power BI w praktyce ruszą w drogę kursorem po mapie

W dzisiejszym, czwartym już odcinku Power BI w praktyce, wspólnie z Pawłem Potasińskim zajęliśmy się kwestią wizualizacji danych na mapach. Przy okazji jeśli ominął Cię ten odcinek warto go zobaczyć teraz:

No dobrze, ale czy faktycznie przedstawione przez na opcje pracy z mapami to jedyne dostępne warianty?

Mapa do zadań specjalnych….

W tym miejscu do gry wkracza nieco grubszy kaliber. Od dłuższego już czasu w Power BI można było korzystać z opcji integracji Power BI oraz ArcGIS. Przez dłuższy okres czasu funkcjonalność dostępne była w wersji zapoznawczej (co oznacza, że wymagała dodatkowe uaktywnienie). Od zeszłego tygodnia dostępna jest wersja finalna funkcjonalności (GA – General Availability – ostatnio ktoś na spotkaniu pytał mnie o ten i inne skróty, zatem przytaczam wraz z wyjaśnieniem 🙂 ). Kombinacja Power BI i map w wydaniu ESRI istotnie stanowi bardzo silne narzędzie do realizacji analiz geoprzestrzennych. Standardowe kontrolki map w Power BI korzystają z silnika Bing lub własnych kształtów w formacie Topojson. W efekcie na obszarze Polski, możemy odczuwać pewien niedosyt funkcjonalny…

Co potrafi ArcGIS Map dla Power BI…a nie potrafią inne mapy

W przypadku map ESRI w zasadzie z pudełka dostajemy nieco większe, od wspomnianych wcześniej, możliwości. Pierwszą z nich jest wybór mapy bazowej wykorzystywanej do wizualizacji. Do wyboru są 4 typy map, w tym dość cenna opcja – OpenStreetMap.

OpenStreetMap w ArcGIS MAP dla Power BI

Jest to o tyle przydatna opcja, że pozwala uzyskać dostęp do bardzo szczegółowego i aktualnego poziomu wizualizacji, czego przykładem może być Nowe Centrum Łodzi, które na mapach pojawiło się stosunkowo niedawno (tak tak przykład dopasowany do mojego miejsca zamieszkania 🙂 ), a już można oglądać je w Power BI

OpenStreetMap w ArcGIS MAP dla Power BI

Kolejną wartością wynikająca z wykorzystania kontrolki ArcGIS Map dla Power BI jest opcja wyboru sposobu wizualizacji danych na wybranym typie mapy. Wśród trzech dostępnych typów jest opcja standardowych lokalizacji (punkty lub obszary), mapa termiczna (heatmap) oraz grupowanie. Ostatnia opcja jest szalenie przydatna w przypadku, gdy wizualizacja w postaci mapy, zapewnia analizę wysoko i nisko poziomową/szczegółową. Automatyczne grupowanie elementów znajdujących się blisko siebie pozwala w sposób interaktywny analizować pełen obraz sytuacji. Przykładem takiego grupowanie mogą być poniższe dwa zrzuty, dostarczające informacji na poziomie kraju, oraz poszczególnych województw, w zależności od stopnia zbliżenia zastosowanego na mapie:

OpenStreetMap_Clustering w ArcGIS MAP dla Power BI

Grupowanie w ArcGIS MAP dla Power BI

W drodze do określonego celu…

Ja osobiście jestem od niedawna miłośnikiem jeszcze innej z dostępnych opcji. Muszę przyznać przydała mi się ona już w realizacji jednej z przygotowywanych ostatnio demonstracji – opcja Drive time. Wspomniana funkcja pozwala wyznaczyć na mapie obszar, z którego można dostać się do wybranego punktu lub punktów w określonym czasie. Możliwe jest również wyznaczenie obszaru w promieniu X od wskazanego punktu. Dla przykładu gdybym chciał zobaczyć, z których miejsc Łodzi, można dotrzeć do Nowego Centrum Łodzi, w czasie 5 minut, wystarczy zerknąć na zrzut poniżej:

Drive Time w ArcGIS MAP dla Power BI

Analogicznie, wyznaczyć można obszar w promieniu 500 m od wspomnianego Nowego Centrum Łodzi:

DriveTime_500_Meters w ArcGIS MAP dla Power BI

Co zrobić by zacząć korzystać?

ArcGIS Map dla Power BI wspierany jest zarówno dla Power BI Desktop jak również wersji online. Niezależnie, na którym etapie zdecydujesz się wykorzystać opisywane możliwości, wystarczy dodać mapę do swojego raportu. Następny krok to wybór z modelu atrybutu lub atrybutów pozwalających zidentyfikować określone miejsce na mapie. Podobnie jak w przypadku pozostałych kontrolek map  w Power BI, lokalizacja danych na mapie odbywa się poprzez wskazanie nazwy kraju, województwa, ulicy czy też długości i szerokości geograficznej.

A jaki jest Twój kod pocztowy?

Dodatkowo w tym miejscu pojawia się kolejna wartość z użycia opisywanych tutaj map. Nie jest tajemnicą(każdy kto próbował już wie, a jeśli jeszcze nie próbował to szybko się o tym przekona), że mapy Bing wykorzystywane w  Power BI nie zapewniają wsparcia dla kodów pocztowych na terenie Polski. Mapy w ramach ArcGIS Map dla Power BI radzą sobie z tym aspektem zaskakująco dobrze, co obrazuje poniższy przykład. Na mapie bezbłędnie oznaczono obszary obowiązywania kodu dla miast takich jak Zgierz, Pabianice czy Łask, ale również zaznaczony został wybrany fragment Łodzi, dla którego obowiązuje określony kod pocztowy (92-002)

Kody pocztowe w ArcGIS MAP dla Power BI

Taka dokładność w oznaczeniach to zasługa elementu konfiguracji pozwalającego na doprecyzowanie jaki rodzaj informacji o geolokalizacji zawarty jest w wybranym atrybucie.

Mapowanie geo w ArcGIS MAP dla Power BI

Jeśli po tym artykule uważasz, że ArcGIS Map dla Power BI to coś dla Ciebie – wypróbuj możliwości na swoich danych. Ewentualnie dodatkowe informacje dot. opisanej funkcjonalności znajdują się na stronach powerbi.microsoft.com