Sztuczna inteligencja – temat, który intryguje…

Sztuczna inteligencja okazała się dobrym wyborem

InfoMEETMój trzeci udział w konferencji InfoMEET pod hasłem “Sztuczna inteligencja – zagrożenia czy szansa?” za mną – mam nadzieję, że nie ostatni (tutaj uśmiech w kierunku organizatorów) !

Muszę przyznać, że był to pierwszy raz kiedy wybrałem się na InfoMEET z prezentacją poza Łódź. Jak wiesz z poprzedniego wpisu był to Wrocław. I tutaj pierwsze dość duże, ale jakże pozytywne zaskoczenie – frekwencja  w wydaniu wrocławskim jest o wiele wiele większa, niż ma to miejsce w Łodzi. Liczba uczestników i wystawców robi na prawdę wrażenie (brawo Wrocław, brawo organizatorzy, Łódź – mały smuteczek – łodzianie – czas się postarać w kolejnej edycji). Miałem też okazję uczestniczyć w  sesjach innych osób.

Przyznam też, że przed wysłaniem propozycji tematu zastanawiałem się, czy temat sztucznej inteligencji to dobry pomysł na sesję. Rozważałem dwa warianty sesji – bardzo techniczny, dotykający obszaru implementacji rozwiązania step by step oraz sesji inspirującej popartej aspektami technologicznymi. Nie mając wiedzy o dokładnym profilu uczestników zdecydowałem się na opcję numer 2.

Dziękuję uczestnikom, dzięki Wam sesja była dla mnie bardzo ciekawa, a dla Was?

Sala, w której prowadziłem swoją sesję zaplanowana została na ~ 60-70 osób. Szybko okazało się, że wybrany przeze mnie temat okazał się bardzo interesujący dla uczestników, kilka osób sesję oglądało na stojąco. Jeśli byłaś/byłeś na mojej sesji wczoraj – BARDZO DZIĘKUJĘ – jeśli nie…no cóż pewnie będzie jeszcze okazja – może w ramach nowej edycji InfoMEET? W tym miejscu warto też podkreślić, że publika mojej prezentacji była wyjątkowo aktywna, ciekawe pytania, trafne spostrzeżenia, zakończone bardzo pozytywnymi komentarzami po prezentacji. To bardzo miłe uczucie wychodząc po swojej prezentacji usłyszeć: “Bardzo dobra prezentacja! Było inspirująco”. Dziękuję wszystkim, bo właśnie taki był cel prezentacji – inspiracja. Uczestnikom obiecałem też, że materiał z sesji pojawi się na tej właśnie stronie. Dla nieobecnych to szansa zobaczyć o czym była prezentacja. Przejdźmy zatem do, krótkiego podsumowania.

Sztuczna inteligencja – historia w pigułce

Sztuczna inteligencja, jako temat pojawia się w wielu miejscach. Sporo pisze się o jej wpływie na nasze codzienne życie, zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Dla wielu osób temat sztucznej inteligencji to zupełnie nowy obszar. Tymczasem początki sztucznej inteligencji sięgają lat 60 XX wieku. Dla wielu w 1956 roku podczas spotkania w Dartmouth. Podczas kilkutygodniowych warsztatów grupa matematyków i statystyków pracowała nad koncepcją i planami dotyczącymi tematów, które w kolejnych latach rozwijane były pod hasłem sztucznej inteligencji. Rozwój dotyczył zarówno kwestii technologicznych jak i samej koncepcji. W kwestii technologii, ważnym elementem jest uczenie maszynowe, które pozwoliło przejść od etapu programowania maszyn w celu wykonywania określonych czynności, do etapu wykorzystania określonych modeli, które pracują w oparciu o dobrane algorytmy predykcji  czy klasyfikacji. Idąc o krok dalej, docieramy do obszaru deep learning, który traktować można jako podzbiór algorytmów w ramach machine learning.

W przypadku deep learning warto wspomnieć o dwóch kluczowych aspektach, czyli warstwie sprzętowej, w której kluczową rolę odgrywają układy GPU oraz FPGA. Więcej można poczytać o tych tematach pod poniższymi adresami:

How Intel FPGAs Power Azure Deep Learning

Azure GPU Tensorflow Step-by-Step Setup

Krótkim,uproszczonym, ale dość dobrym podsumowaniem historii i wpływu poszczególnych elementów technologii na rozwój i upowszechnienie sztucznej inteligencji może być poniższa ilustracja (wykorzystana podczas mojej prezentacji, pochodząca ze strony producenta układów GPU – NVIDIA)

Sztuczna inteligencja
Źródło:https://blogs.nvidia.com/blog/2016/07/29/whats-difference-artificial-intelligence-machine-learning-deep-learning-ai/
Czas na praktyczne zastosowania

Po wprowadzeniu teoretycznym przyszedł czas na trochę praktyki. Eksplorację świata sztucznej inteligencji rozpocząć można na kilka sposobów. Jednym z nich mogą być Cognitive Services. Sposobem na ich użycie może być skorzystanie z dostępnego już dość długo serwisu https://how-old.net/ czy też wykorzystywanego przeze mnie w trakcie prezentacji https://www.what-dog.net/. Zapytasz co wspólnego z rozpoznawaniem rasy psów mają rozwiązania sztucznej inteligencji – otóż jest to bardzo dobry przykład wykorzystania algorytmów klasy deep learning, które są w stanie w sposób nadzorowany nauczyć się rozpoznawania określonych ras, na podstawie dostarczonych próbek. Proces nauki, w oparciu o sieci neuronowe obrazuje poniższy schemat:

Sztuczna inteligencja - Deep learning sieci neuronowe

Wśród praktycznych zastosowań warto wskazać jeden z projektów, który realizowany jest w oparciu o Cognitive Services

Reasumując

Po pierwsze i najważniejsze mam nadzieję, że wszyscy uczestnicy prezentacji wyszli z niej zadowoleni i spełniła ona Wasze oczekiwania. Jeśli byłaś/byłeś wczoraj na InfoMEET to proszę wyraź swoją opinię zostawiając komentarz pod tym wpisem. Ja osobiście bardzo miło spędziłem czas (duża wyrozumiałość ze strony mojej żony i synka, którzy podróżowali wczoraj ze mną do Wrocławia – dziękuję 🙂 ). Do zobaczenia na kolejnych konferencjach.

P.S. W miarę możliwości dorzucę zdjęcia, jeśli tylko do takich dotrę, bo mój Patryk skutecznie zakazał swojej mamie je wykonywać :). Jeśli zatem masz jakieś zdjęcia – podeślij proszę do mnie na info[at]sql4you.info

Materiały na start:

Zawsze można również odezwać się bezpośrednio mnie – chętnie pomogę!