Dokąd zmierza platforma Microsoft Azure

Historia Azure zaczęła się niemal dekadę temu…

Historia rozwiązań chmurowych Microsoft, rozpoczęła się już kilka długich lat temu. W 2008 roku pojawiły się pierwsze informacje o dostępności nowej platformy cloud computing. Początkowo lista oferowanych usług była bardzo skromna. Windows Azure (storage and management)  oraz Azure Service Platform ( .Net Services, SQL Services ) – pozwoliło to jednak wystartować z platformą usług identyfikowanych dzisiaj jako chmura publiczna. Problemy wieku dziecięcego rozwiązania oczywiście były, kierunek został jednak na tyle jasno określony, że nakład pracy jaki był czyniony w rozwój platformy Azure, zaczął szybko być zauważalny. W maju 2011 roku Scott Guthrie, Corporate Vice President of the .Net platform przejął zespół Azure Application Platform. Był to początek na prawdę dużych zmian zarówno tych wizerunkowych (rezygnacja z portalu opartego o SIlverlight na rzecz lekkiego rozwiązania wspierającego HTML5), aż po strukturyzację usług, co pozwoliło na określenie Azure jako zorganizowanej platformy usług.

Wszystko zaczęło się od…

Kolejne lata to znaczący wzrost ilości rozwiązań klasy PaaS (Platform as a Service). W przeciwieństwie do rozwiązań IaaS (nadal wciąż popularnych nie tylko w Azure), w których jako odbiorcy usługi zmuszeni jesteśmy dbać, nadal mimo wszystko, o aspekty infrastrukturalne np. konfiguracja maszyny wirtualnej, kopie bezpieczeństwa, oferta PaaS to duża swoboda wykorzystania elementów skonfigurowanej i automatycznie utrzymywanej infrastruktury. Dobrym przykładem i porównaniem jednocześnie IaaS i PaaS jest SQL Server uruchamiany w formie maszyny wirtualnej  (IaaS) oraz SQL Database czyli baza danych oferowana w formie usługi. W przypadku numer dwa interesuje nas wyłącznie podłączenie do bazy danych oraz określenie oczekiwanej wydajności. Podczas gdy w pierwszej opcji niezbędna jest pełna konfiguracja SQL Server, zaczynając od kwestii zarządzania plikami bazy i dziennika transakcji, przez kopie bezpieczeństwa, na wysokiej dostępności kończąc.

Microsoft Azure sukcesywnie z platformy świadczącej pojedyncze usługi dotarł do punktu w którym liczba usług jak i ich możliwości rośnie niemal codziennie. Gdyby ktoś zapytał, to ile jest na dzień dzisiejszy usług, funkcjonalności i komponentów możliwych do wykorzystania w Azure  – najbezpieczniej sprawdzić to np. w katalogu usług lub  na stronie, gdzie usługi Azure opisane zostały w dość interaktywny sposób

Czy Azure to miejsce wyłącznie dla rozwiązań opartych o technologie Microsoft?

Nie, nie i jeszcze raz nie! Azure to platforma do budowy dowolnych rozwiązań w chmurze. Oznacza to oczywiście, że w chmurze Microsoft możemy uruchomić i skorzystać z rozwiązań pochodzących  z rodziny Microsoft. (np. wspomniane już usługi SQL Database, IIS czy Biztalk). Jednak Azure to także, a może nawet w szczególności, platforma do wykorzystania rozwiązań non-Microsoft. Zobacz statystki na poniższej ilustracji dot. działania rozwiązań Open Source  oraz udziału Microsoft w jej rozwoju.

Azure OSS

Źródło: Prezentacja z konferencji Open Source // Microsoft // Data Platform – otwartość // zaufanie // wszechstronność. Nagranie dostępne na Channel 9. Prezentację prowadzili Łukasz Foks oraz Łukasz Piątkowski (pozdrowienia Panowie!)

Wśród usług ze świata open source znajdziesz m.in. implementacje rozwiązań znanych ze świata Big Data takich jak Hadoop czy Spark. To także platforma aplikacyjna i możliwość wykorzystania środowiska Java, czy też bazy danych takie jak MySQL czy PostgreSQL. Warto przypomnieć również, że w tym roku będziemy świadkami pierwszej wersji SQL Server działającej pod Linux.

Dokąd zmierza Microsoft Azure?

Wzrost ilości regionów, z których świadczone są usługi Azure jest olbrzymi. Pamiętam swoje pierwsze warsztaty (Azure Data Analytics) prowadzone zaraz po dołączeniu do Microsoft (październik 2015). Na slajdzie widniały 24 regiony. Dzisiaj (02.06.2017) mówimy o działających 36 regionach. Dodatkowe 4, które będą wkrótce dostępne zostały ogłoszone w ostatnich kilku dniach.

Azure Regions

Źródło: Microsoft (https://azure.microsoft.com/en-us/regions) – tutaj również aktualne informacje dot. bieżącej liczby regionów

Interesują Cię usługi, które właśnie ukazały się na platformie Azure? Może co  bardziej interesujące chcesz poznać te, które są obecnie dostępne w wersji zapoznawczej? A może chcesz zobaczyć nad czym pracuje grupa produktowa? Warto cyklicznie zaglądać na nowo utworzoną stronę, na której dostępna jest mapa drogowa dla środowiska Azure. https://azure.microsoft.com/en-us/roadmap/ Sam chętnie zaglądam na stronę, aby zweryfikować nowości dostępne dla obecnych lub przyszłych użytkowników platformy Azure!

A jeśli masz pytanie dot. platformy Azure lub po prostu chcesz  porozmawiać o możliwościach jak  i potencjalnych korzyściach z wykorzystania rozwiązań chmurowych – zapraszam do kontaktu, a także odwiedzenia bloga, który współtworzymy z takimi osobami jak Michał Furmankiewicz, Agnieszka Zimnoch, Błażej Miśkiewicz, Maciej Stopa, Kamil Brzeziński, Piotr Boniński Architekci chmury.

A jeśli chcesz mieć realny wpływ na to jak zmienia się platforma Azure, skorzystaj z General Feedback, gdzie każdy może zabrać głos…