Na dobrej drodze…co za cosmos

Przeprowadzka zakończona

Pierwsze, najważniejsze dla poprzedniego tygodnia zadanie – czyli przenosiny sql4You.info na nowy hosting zakończone. Nie obyło się bez małych zgrzytów,  w kwestii migracji bazy subskrybentów, dlatego mam nadzieję, że ten wpis dotrze do Ciebie. Mam też prośbę do wszystkich obecnych jak nowo odwiedzających sql4You. Podziel się informacją ze swoimi znajomymi, być może znajdą tutaj informacje, które ich zainteresują…

No właśnie, a co teraz?

Generalnie bez większych zmian, publikacje dłuższe i krótsze, ciekawostki ze świata danych, głównie Microsoft, ale nie tylko. Co się zmieni? Nowy hosting to trochę więcej możliwości, będzie zatem miejsce na video, brak denerwujących reklam na stronie(tak tak, nie tylko Ciebie to denerwowało), a także kilka treści specjalnego przeznaczenia – wyłącznie dla zarejestrowanych, zatem oczekuj i odwiedzaj sql4you, jak często tylko się da!

Ubiegły tydzień w pigułce

Miniony tydzień upłynął pod hasłem wielkiego kosmosu, zarówno prywatnie, jak i zawodowo. Zawodowo to przede wszystkim ogłoszona podczas Build usługa Azure Cosmos DB. Niewątpliwie jest to bezpośrednia odpowiedź Microsoft na przedstawioną niedawno przez Google usługę Cloud Spanner.  Co do zasady chodzi o umożliwienie horyzontalnej dystrybucji danych pomiędzy różnymi wystąpieniami bazy danych, ale nie tylko. Cosmos DB to także swoboda postaci przechowywanych danych, gwarantowana dostępność, a także automatyczna indeksacja dokumentów. Już w najbliższym czasie będę miał okazję przetestować rozwiązanie na dość zacnej próbce danych i nie omieszkam podzielić się swoimi spostrzeżeniami. Planowany czas to końcówka maja/czerwiec, jako, że w maju jest jeszcze kilka rzeczy do zrobienia(o czym poniżej). Tymczasem na zachętę – Cosmos DB w wydaniu graficznym:

CosmosDB
Wprowadzenie do Cosmos DB https://docs.microsoft.com/en-us/azure/cosmos-db/introduction
Co przyniesie MAJ, czyli bieżący i najbliższy tydzień

Od dzisiaj(15 maja) przez 3 dni wielkie święto społeczności SQL/Data – czyli SQLDay 2017 we Wrocławiu. Mój pierwotnie zaplanowany udział w pełnych 3 dniach wydarzenia uległ dynamicznej zmianie(z przyczyn prywatnych). Jednak nie wpływa to na zaplanowane sesje z moim udziałem, które odbędą się zgodnie z agendą, czyli już jutro 16 maja w godzinach 12-13 w sali B

IoT Everywhere – czyli 5 kroków do efektywnego i skalowalnego rozwiązania, które adresuje Twoje potrzeby biznesowe

Niezależnie czy planujesz monitorować temperaturę w zaciszu swojego domu tworząc w ramach Smart Home, czy też planujesz optymalizować pracę rozwiązania bazując na aktualnych parametrach pracy systemu – potrzebujesz platformy do uruchomienia rozwiązania. A gdyby tak dało się jeszcze użyć zapytań SQL do pracy z pozyskiwanymi danymi…. To i kilka innych przykładów zobaczysz podczas mojej sesji.

a w środę 17 maja w godzinach 9-10 w sali C, wspólnie z Pawłem Potasiński

Microsoft Data Platform Power Hour

Jeden slajd i 60 minut demonstracji możliwości platformy danych Microsoft. Od wydajnej bazy OLTP, przez efektowne wizualizacje danych, aż po świat big data i zaawansowanej analityki. Zabierzemy słuchaczy w podróż przez świat danych, by zainspirować, zaintrygować, pchnąć w niewyeksplorowane dotąd obszary, dać pomysły na nowe rozwiązania i ich integracje z istniejącymi systemami. Zapnijcie pasy! Startujemy!

Jeśli jesteś na SQLDay to zapraszam! Jeśli nie, organizatorzy dbają o nagrania sesji, które będzie można zobaczyć za jakiś czas.

Maj to nie tylko SQLDay. Już w kolejnym tygodniu:

DataAMP

To wydarzenie to połączenie spotkania świata Open Source oraz Data Platform. Jeśli zainteresował Cię DataAmp, który odbył się pod koniec kwietnia, to zdecydowanie warto zaplanować czas i odwiedzić siedzibę Microsoft 25 maja (wymagana wcześniejsza rejestracja). O szczegółach jeszcze napiszę w oddzielnym wpisie, ale obecność takich m.in osób jak Paweł Potasiński, Łukasz Grala czy też gość specjalny z Redmond – Jakub Szymaszek gwarantują treść najwyższej jakości.

Tyle na dzisiaj, more to come…udanego tygodnia!