Historia pewnej znajomości…

Na początku roku opublikowałem kilka wpisów dot. licencjonowania rozwiązań w chmurze publicznej. Tymczasem w ostatnich 2 czy 3 tygodniach kilka razy pojawiło się konkretne pytanie dotyczące licencjonowania Oracle’a. Otóż kwestia dotyczy licencjonowania rozwiązań Oracle’a w chmurze publicznej, a konkretnie na platformie Azure. W tym miejscu rys historyczny. Jeszcze 1,5 roku temu, kiedy rozpoczynałem pracę w Microsoft, chcąc uruchomić Oracle’a na platformie Azure mieliśmy do wyboru jedną z dwóch opcji:

  • Wykorzystanie posiadanych licencji Oracle, czyli model BYOL (Bring Your Own License) – o tym jeszcze za chwilę
  • Zbudowanie środowiska, które oparte było o licencje Oracle wliczone w cenę maszyny wirtualnej, niezależnie czy była to maszyna z Windows czy Linux jako system operacyjny.

No cóż czas mija, Oracle kontynuował prace nad własną chmurą, więc było to kwestią czasu, aby produkty Oracle przestały być dostępne w ramach innych rozwiązań chmurowych na mocy porozumień/umów pomiędzy firmami. Efekt? Dzisiaj, chcąc korzystać z produktów Oracle w ramach Azure, czy też innego dostawcy rozwiązań chmurowych należy zaopatrzyć się w odpowiednie licencje Oracle, a następnie skorzystać z opcji ich uruchomienia poza własną infrastrukturą. Czy tak można?

TAK, ale….

Po pierwsze, należy zweryfikować, czy produkt, na który nabywamy licencję, znajduje się na liście produktów, które mogą być uruchomione w Autoryzowanych Środowiskach Chmurowych (Authorized Cloud Environments). Lista produktów dostępna jest w specjalnie przygotowanym dokumencie (ze względu na chęć zachowania aktualności dokumentu oraz bazowania na dokumencie źródłowym, zamieszczam link do dokumentu zamiast jego kopii):

http://www.oracle.com/us/corporate/pricing/authorized-cloud-environments-3493562.pdf

Jeśli szczęśliwie produkt znajduje się na liście. Powstaje pytanie o Authorized Cloud Environments – co to jest? Chodzi tutaj o zaakceptowanych przez Oracle vendorów, którymi na moment pisania artykułu są AWS oraz Microsoft

This policy applies to cloud computing environments from the following vendors: Amazon Web Services – Amazon Elastic Compute Cloud (EC2), Amazon Relational Database Service (RDS) and Microsoft Azure Platform (collectively, the ‘Authorized Cloud Environments’)

Skoro już wiadomo, “na której chmurce można przysiąść” z posiadaną licencję, warto poznać pewne charakterystyczne dla nich sposoby obliczania ilości wymaganych licencji.

W przypadku Azure jest stosunkowo prosto – 1:1, tzn.

Microsoft Azure – count one Azure CPU Core as equivalent to one Oracle Processor license

W przypadku AWS, stosunek ten wynosi  2:1 lub 1:1 w zależności od konfiguracji środowiska

Amazon EC2 and RDS – count two vCPUs as equivalent to one Oracle Processor license if hyper-threading is enabled, and one vCPU as equivalent to one Oracle Processor license if hyper-threading is not enabled.

W przypadku produktów grupy “Standard”, bazujemy na wielkości środowiska, w którym instalowany jest Oracle. Środowisk o konfiguracji 4 lub mniejszej liczby vCPU(AWS) lub 2 lub mniej rdzeni(Azure) są traktowane jako 1 socket, co odpowiada:

which is considered equivalent to an Oracle processor license.

W przypadku większych środowisk, zaczyna się matematyka “czwórek i dwójek” czyli ilości vCPU/rdzeni jest zawsze zaokrąglana do najbliższej wielokrotności 4/2 (oczywiście w górę)

Cloud Environment instances with more than four Amazon vCPUs, or more than two Azure CPU Cores, every four Amazon vCPUs used (rounded up to the nearest multiple of four), and every two Azure CPU Cores used (rounded up to the nearest multiple of two) equate to a licensing requirement of one socket.

Więcej szczegółów dotyczących rozliczania ilości licencji znajduje się w dedykowanym temu zagadnieniu dokumencie: http://www.oracle.com/us/corporate/pricing/cloud-licensing-070579.pdf

Powodzenia w kreowaniu swoich środowisk Oracle w chmurach…