(sztuczna) Inteligencja jest teraz w cenie…

Jeszcze kilka lat temu rynek żył innowacyjnością, jaką do świata biznesu wprowadziły rozwiązania BI. Istotnie BI zrewolucjonizował rynek – bez wątpienia każdy o nim mówił, podobnie jak dzisiaj o Big Data, wielu próbowało, ale tylko części udało się zbudować rzeczywiste rozwiązania klasy Business Intelligence – nie myląc BI z ładnie wyglądającym raportem. Oczywiście “BI” nie udawał się z wielu powodów. Czasami było to  zbyt techniczne podejście do tematu, o wiele częściej zbyt szeroki zakres, od którego rozpoczynano projekt. Gdyby wtedy do napotkanych problemów dołożyć jeszcze kwestie chmury publicznej, obawiam się, że odsetek zrealizowanych ówcześnie projektów z tego obszaru spadłby drastycznie…. Popełniłem nawet o tym kilka artykułów i sesję na zeszłorocznym SQL Day

Kilka lat później i mnóstwo zmian, zarówno w myśleniu osób odpowiedzialnych za biznes jak i  firmowe inwestycje, dotarliśmy do punktu, w którym BI dla wielu nadal jest ….zagadką. Jednak bez wątpienia czas potrzebny na uzyskanie wartości biznesowej z posiadanych danych został znacząco skrócony (nie należy tego mylić ze stwierdzeniem, że obecnie jest łatwiej). Na pewno jest prościej! Jeśli popatrzymy na możliwości technologiczne, którymi obecnie dysponujemy i różnorodność rozwiązań w obszarze narzędziowym, a także mnogość usług w poszczególnych chmurach publicznych. Trzeba to stwierdzić jednoznacznie – możliwości są olbrzymie. Dla przykładu jeśli komuś 5 lat temu chodził po głowie pomysł wykorzystania rozwiązań w architekturze MPP, to kolejnym(a może w zasadzie pierwszym) pomysłem musiał być sposób na sfinansowanie tego rozwiązania. Dzisiaj rozwiązania tej klasy dostępne są “na godziny”, dzięki czemu nawet najmniejsza organizacja, posiadająca duże potrzeby w zakresie analityki, może skorzystać z takiej platformy.

Nic więc dziwnego, że w porównaniu z rokiem 2012 użycie rozwiązań BI w chmurze wzrosło do 33% z ówczesnych 13%

33% of enterprises are relying on public cloud-based BI apps today, increasing from 13% in 2012.

Źródło: https://www.forbes.com/sites/louiscolumbus/2017/04/09/2017-state-of-cloud-business-intelligence/#72cab6a045c2

Co więcej dla większości osób zarządzających, rozwiązania BI w chmurze mają krytyczne znaczenie w obszarze dostępu do informacji.

Czyżby zatem rozwiązania BI stały naturalnym elementem funkcjonalnym firmy? Bezsprzecznie rośnie świadomość potrzeby dostępu do informacji “w dowolnym miejscu, w dowolnym czasie, na dowolnym urządzeniu”. Warto jednak pamiętać, że dzisiaj, coraz częściej oprócz rozwiązań, które wspomagają biznes poprzez odpowiednie informacje zarządcze, pojawia się potrzeba większego poziom automatyzacji. Oprócz dostępu do informacji potrzebne są rozwiązania, które ucząc się na podstawie dostarczonych, danych podejmują coraz bardziej trafne decyzje, a tym samym pozwalają uzyskiwać coraz wyższy poziom automatyzacji, przy jednoczesnym podwyższaniu uzyskiwanej wartości z danych. Nic więc dziwnego, że wg najnowszego raportu firmy IDC, to właśnie rozwiązania z obszaru kognitywistyki i sztucznej inteligencji są obecnie kluczowym elementem inwestycji, które do 2020 roku, tylko w samej Europie Zachodniej, mają przynieść wymierne i bardzo policzalne korzyści:

(…) Western European revenues for cognitive and artificial intelligence (AI) systems will reach $1.5 billion in 2017, an increase of 40.0% over 2016. Western European spending on cognitive and AI solutions will continue to see significant corporate investment over the next several years, achieving a compound annual growth rate (CAGR) of 42.5% through 2020, when revenues will be more than $4.3 billion.

Źródło: http://www.idc.com/getdoc.jsp?containerId=prUS42439617

Warto zatem zastanowić się jak rozwiązania tej klasy mogą pomóc w Twojej codziennej działalności…