(…) Dane o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego…chcesz je lepiej zrozumieć?

Dane publiczne, zarówno na świecie jak i w Polsce, to coraz bardziej popularny temat. Wiele instytucji publikuje informacje na swoich stronach internetowych lub udostępnia je za pośrednictwem dedykowanych portali. W Polsce taki portal to: Dane Publiczne (https://danepubliczne.gov.pl).

Zgodnie z opisem zawartym w samym serwisie,  ideą jego powstania jest:

DanePubliczne.gov.pl to serwis, który ma za zadanie zgromadzić w jednym miejscu dane o szczególnym znaczeniu dla rozwoju innowacyjności w państwie i rozwoju społeczeństwa informacyjnego.

Chcemy, aby było to pierwsze miejsce, do którego sięgają:

  • firmy budujące innowacyjne produkty i usługi;
  • obywatele obserwujący działania swojego państwa;
  • a także urzędnicy szukający potrzebnych im danych.

Serwis posiada szereg usprawnień technicznych, które mają pozwolić na łatwiejsze ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. Jakość danych, ich dostępność oraz format, w jakim są dostępne, to zadanie dla dostawców.

Źródło: https://danepubliczne.gov.pl/about

Nie jest to jednak jedyny portal tego typu. Poszczególne instytucje, w tym m.in. miasta udostępniają wiele interesujących danych na własnych stronach lub jego dedykowanych częściach. ( O samych źródłach danych pisać będę w kolejnych wpisach, korzystając z dostępnych na nich danych ).

Obserwując cyklicznie portal (https://danepubliczne.gov.pl) muszę przyznać, że sukcesywnie przybywa na nim interesujących danych. Brakuje mi jednak możliwości ich szybkiej konsumpcji, czy też łatwego i przystępnego dostępu do informacji, które można z nich uzyskać.

Właśnie dlatego postanowiłem poświęcić trochę czasu i rozpocząć opracowywanie i analizę przykładowych zbiorów danych dostępnych online. W ciągu najbliższych kilku dni, a pewnie nawet i tygodni, przygotuję opracowania na podstawie danych uzyskanych z portalu Dane Publiczne oraz innych źródeł. Wszystkie wizualizacje i raporty trafiać będą do dedykowanej sekcji mojego bloga, aby w każdej chwili można było do nich wrócić. Tak prawdę mówiąc to specjalnie w tym celu powstała dedykowana strona, do której kierować będę w swoich wpisach. Strona stanowić będzie repozytorium opracowanych i wytworzonych wizualizacji danych publicznych.

W przypadku danych, które będą udostępniane cyklicznie, opracowane raporty będą miały uruchomiony mechanizm aktualizacji, co oznacza, że oprócz interaktywnej formy prezentacji, raporty zapewniać będą dostęp do aktualnych danych.

Dla każdego raportu wskazywać będę dokładne źródło pochodzenia danych. Jeśli potrzebujesz więcej szczegółów lub zabraknie Ci jakieś informacji – po prostu napisz – uzupełnię lub udostępnię źródłowy plik raportu z możliwością dalszej jego edycji we własnym zakresie.

Pierwsza publikacja już dzisiaj – trochę jako odpowiedź na post, który pojawił się na Twitterze:

Twitter

Odpowiadając – zapraszam na http://DanePubliczne.azurewebsites.net/