Transformacja danych dla każdego!

Ile razy przygotowując dane do analizy doskonale, a przynajmniej stosunkowo dobrze, wiesz jaka postać danych jest potrzebna, natomiast problemem jest ich ekstrakcja z postaci źródłowej? Oczywiście nikt nie twierdzi, że proces ETL(extract-transform-load), a szczególnie etap transformacji należy do prostych. Dlaczego jednak nie spróbować stworzyć rozwiązania, które na podstawie określonej postaci docelowej zbuduje formuły potrzebne do transformacji danych. Brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie!

Właśnie taki model budowy procesu ETL wchodzi właśnie do użycia, wraz z najnowszą odsłoną Power BI Desktop. Język M, stanowiący serce mechanizmu PowerQuery, odpowiedzialnego za transformację i ładowanie danych w ramach PowerBI, pozwala przygotować cały proces zaczynając od zdefiniowania docelowej postaci danych. Bazując na efekcie końcowym, narzędzie buduje wyrażenie do zastosowania na kolumnach stanowiących struktury źródła danych. Co ważne, cały proces jest dokumentowany, krok po kroku, co w przypadku odświeżania danych powoduje, że transformacje stosowane są ponownie. Dla doświadczonych “wyjadaczy” PowerQuery, czy innych silników ETL być może nie jest to szczyt oczekiwań funkcjonalnych,mam jednak wrażenie, że mniej doświadczeni twórcy transformacji  docenią funkcjonalność wprowadzaną wraz z kwietniową aktualizacją PowerBI (a “wyjadacze” pewnie chętnie skorzystają z tej opcji, aby zaoszczędzić chwilę czasu).

Na razie tylko krótka zapowiedź, opisanej funkcjonalności

Źródło:https://powerbi.microsoft.com/en-us/blog/a-sneak-preview-of-the-new-add-column-from-examples-data-transformation/