Powrót do …#Azure oraz #Blog

Udało się! Dzisiaj po raz pierwszy od kilkunastu dni dotarłem do punktu, w którym zakończyłem kilka z ostatnio realizowanych zadań i mogę wrócić do pisania. Cykl zaplanowanych zadań obejmował również webinar dla Partnerów Microsoft w obszarze nowości w zakresie licencjonowania, ze szczególnym uwzględnieniem obszarów Azure oraz programu CSP(webinar odbył się dzisiaj). Warto jednak, abyś również Tobie mógł w kilku słowach przekazać czym jest CSP.

No właśnie, a co to w zasadzie jest CSP?

Program Cloud Solution Provider to rozwijany od jakiegoś czasu program dedykowany dla Partnerów, ale z myślą o klientach końcowych? To w takim razie dla Partnerów czy klientów? OK, zacznijmy od początku…

  1. Kim jest CSP?

W skrócie CSP (Cloud Solution Provider) to Partner Microsoft, który oferując swoje rozwiązania i usługi klientom wspiera je technologiami Microsoft, uruchamianymi na platformie Azure. Przykład?

Partner, nazwijmy go “A”, tworzy system raportowo-analityczny, który bazując na danych dostarczonych przez klienta wykonuje analizę danych sprzedażowych. W efekcie rozwiązanie dostarcza rekomendacji w zakresie planowania kampanii  związanej z wprowadzeniem na rynek nowego produktu(grupa docelowa, zapotrzebowanie na produkt, forma reklamy , itd). Efekt?  Klient otrzymuje rozwiązanie, w którym Partner Microsoft zaszył odpowiednie modele ( opracowane na bazie wiedzy Partnera, która stanowi własność intelektualną), podczas gdy wszystkie komponenty potrzebne do uruchomienia rozwiązania stanowią usługi platformy Azure. Klient ponosi koszt miesięczny za “całość” rozwiązania, bardzo często nawet pod postacią jednej pozycji na fakturze. Zastosowany mechanizm sprawia, że oferta staje atrakcyjna – dla klienta ze względu na kompletność i elastyczność rozwiązania (brak wymagań w zakresie infrastruktury, brak kosztu licencji) oraz dla Partnera – pozwala tworzyć własny produkt w oparciu o najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne bez dodatkowych inwestycji – usługi uruchamiane są pod konkretnego klienta i w dowolnym momencie mogą zostać zatrzymane (np. przy rezygnacji klienta z usługi) lub rozszerzone do większej wydajności (na żądanie klienta).

2. Czy ten model się opłaca?

Zdecydowanie – jako klient:

  • kupujesz rozwiązanie biznesowe przygotowane przez( a nie technologiczne usługi platformy Azure)
  • masz pełną elastyczność w zakresie wykorzystania usługi (ogranicza Cię wyłącznie umowa z Partnerem, którą sam negocjujesz)
  • Twoje rozwiązanie biznesowe bazuje na zasobach chmury publicznej Microsoft w modelu pay-as-you-go, czyli płatności “z dołu” za faktyczne użycie.
  1. Czy to jedyny model zakupu usług platformy Azure?

Oczywiście, że nie. Jeśli nadal interesuje Cię jako klienta samodzielne uruchomienie jakieś usługi bazując na platformie Azure – nic prostszego. Dokonaj zakupu kredytów usług Azure w formie przedpłaconej (monitary commitment) w umowie Enterprise lub voucherów w umowie Open. Alternatywnie, jeśli jesteś klientem posiadającym umowę SCE (Server Cloud Enrollment), możesz korzystać z usług na platformie Azure, podobnie jak w CSP dokonując płatności “z dołu”. Uwaga w przypadku umowy Enterprise minimalne zobowiązanie finansowe na usługi azure to równowartość 1 jednostki, czyli ok 100$ miesięcznie (1200$ rocznie). W przypadku umowy SCE Azure Only – jest to 1000$ miesięcznie(12000$ rocznie)

  1. A jak w zasadzie rozliczane są usługi Azure?

Pisałem już nieco o tym temacie w poprzednich wpisach. Warto jednak doprecyzować te modele. Co do zasady w przypadku usług platformy Azure mówimy o dwóch formach:

  • Usługi Azure – pojedyncze usług oferowane na platformie Azure zgodnie z określoną dla usługi metryką np. Storage(przestrzeń dyskowa) -Metryk: Per GB, Maszyna wirtualna – Metryka: Godzina pracy, Azure Active Directory – Metryka: Per User
  • Plany Azure – grupy usług oferowane  w określonej kombinacji np. Backup oraz Site Recovery dostępne w formie  Protection and Disaster Recovery Plan.
  • Pakiety – grupy planów np. OMS czyli Operation Management Suite

AzureServices

Reasumując – co dalej?

Jeśli interesują Cię rozwiązania biznesowe dostarczane przez Partnerów Microsoft, w oparciu o najnowsze technologie Microsoft na platformie Azure, warto o tym porozmawiać z dowolnym Partnerem Microsoft, który być może już jest uczestnikiem programu CSP.

Jeśli jesteś Partnerem i chciałbyś zbudować własny produkt oferowany klientom bazujący na technologiach Microsoft i platformie Azure – skontaktuj się z Microsoft, aby dowiedzieć się jak przystąpić do programu CSP.

Jeśli natomiast jesteś klientem, który samodzielnie chciałby budować rozwiązania do własnego użytku bazując na platformie Microsoft Azure – porozmawiaj z Microsoft lub Partnerem, która z opcji zakupu subskrypcji Azure będzie dla Ciebie najlepsza: Open, Enterprise, a może bezpośredni zakup na stronie azure.com?

Jeśli zastanawiasz się, masz pytania bądź jakiekolwiek wątpliwości – daj znać – chętnie wprowadzę Cię do świata usług chmury publicznej Microsoft Azure.