ASK ME ANYTHING –Krótka historia lustrzanego odbicia

Budując rozwiązanie oparte o SQL Server można rozważyć wykorzystanie dostępnych w SQL Server mechanizmów wysokiej dostępności takich jak Always On, mirroring (obecnie zastępowany przez Always On) czy log shipping. Istotnie w przypadku SQL Server nie tylko dostępne są mechanizmy pozwalające w stosunkowo prosty sposób uruchomić i utrzymać lustrzaną kopię danych (i to nie tylko “w chmurze”), ale dodatkowo sam model licencjonowania może zachęcać do skorzystania z takiej właśnie konfiguracji.

Lustrzany(pasywny) serwer zupełnie za darmo?

Istotnie, o ile pamiętam to już w wersji SQL Server 2005 pojawiły się pierwsze zapisy w zakresie licencji, w których zawarte zostało prawo do pasywnego wystąpienia. W przypadku SQL Server pasywne wystąpienie oznacza serwer, który nie obsługuje żadnych aktywności użytkowników (np. zapytania) jak również nie służy do realizacji czynności administracyjnych (np. kopie bezpieczeństwa). Do wersji SQL Server 2012 włącznie pasywny serwer, w zasadzie nie wymagał żadnych dodatkowych elementów, oprócz licencji na serwer podstawowy, czyli aktywny. Począwszy od wersji 2014 prawo do wystąpienia pasywnego mają wszyscy posiadacze licencji SQL Server wraz z aktywnym pakietem Software Assurance.  Warto zwrócić uwagę, że prawo do serwera pasywnego, przy aktywny SA dla licencji, przysługuje zarówno w ramach własnej infrastruktury, jak i w przypadku wykorzystania posiadanych licencji u zewnętrznego dostawcy, w tym na platformie Azure.

sql_passive.png

A co w przypadku konfiguracji on-premises->”chmura”?

Jak wspomniałem na wstępnie tego wpisu, to właśnie zewnętrzni dostawcy czy też wszechobecna “chmura” to jeden z pomysłów na budowę środowisk wysokiej dostępności czy też odtwarzania awaryjnego (DR). W takim scenariuszu serwer podstawowy umieszczany jest w ramach lokalnej infrastruktury, a zapasowy, pasywny w zewnętrznej lokalizacji, zgodnie z poniższym schematem

sql_passive_cloud

Powstaje pytanie czy taki scenariusz wymaga licencji dla środowiska pasywnego?

TAK, prawo do pasywnego serwera nie obejmuje środowisk, w których serwery znajdują się w różnych typach lokalizacji (własnej i zewnętrznego dostawcy usług). Tym samym pasywny serwer w takiej konfiguracji wymaga nabycia licencji dla wystąpienia pasywnego. Licencje można nabyć w ramach programu licencjonowania grupowego z aktywnym SA i skorzystać z opcji mobilności licencji w ramach SA (opisanej m.in w poprzednim artykule) lub skorzystać z opcji licencji wliczonej w stawkę działania maszyny wirtualnej.

 

4 Replies to “ASK ME ANYTHING –Krótka historia lustrzanego odbicia”

 1. sql

  Witam,
  Czyli sugeruje Pan, że jak mam postawionego mirror-a na sql 2012 standard w swojej lokalizacji to nie potrzebuj kupować licencji na sql standard 2012 dla pasywnej bazy?
  A co w przypadku jak będzie awaria głównego serwera i przełączę sie na pasywny?
  Czy wtedy licencje przechodzą na ten drugi serwer?

  • Bartłomiej Graczyk

   W przypadku obu serwerów wewnątrz własnej infrastruktury i przy wykorzystaniu licencji na wersję 2012 pasywny węzeł nie potrzebuje licencji, tak długo jak pozostaje węzłem pasywnym. Kwestia komplikuje się w momencie przełączenia ról, czyli kiedy pasywny serwer staje się aktywnym. W przypadku braku SA licencje nie przechodzą “płynnie” na ten węzeł. Oczywiście możemy podjąć świadomie decyzję, aby je przenieść, ale właśnie wtedy okazuje się, że muszą one pozostać na tym serwerze na który je przenieśliśmy przez następne 90 dni. Co powoduje brak możliwości powrotu do konfiguracji podstawowej. Właśnie dlatego, aby uniknąć problemów tego typu i ułatwić kwestię mogę/nie mogę przenosić licencji począwszy od wersji 2014 pasywne wystąpienia wymagają aktywnego SA, co rozwiązuje problem 🙂

 2. sql

  Dziękuje za odpowiedź.
  Reasumując to od wersji 2014 nie potrzebuje dodatkowej licencji sql na pasywny serwer nawet jak po awarii będzie on głównym serwerem?
  Oczywiście przy aktywnym pakiecie Software Assurance.
  A czy mogę prosić o szersze omówienie tego pakietu Software Assurance.

Comments are closed.