Zderzenie dnia i nocy, czy naturalny cykl?

Usługi świadczone w ramach chmury publicznej rozwijają się każdego dnia, sam Microsoft intensywnie pracuje nad nowymi usługami jak i udoskonaleniem tych już świadczonych z własnych data center. Jednak oprócz usług w chmurze publicznej stosunkowo popularne staje się budowanie rozwiązań hybrydowych. Rozszerzanie własnych data center o możliwości oferowane przez największych dostawców usług w ramach chmury publicznej. Świat baz danych to obszar, w którym hybrydowe architektury, może nie są jeszcze standardem, jednak coraz częściej klienci zastanawiają się w jaki sposób można wykorzystać siłę chmury publicznej dla zapewnienia ciągłości działania i skalowalności rozwiązania, które obecnie posiadają. W SQL Server 2016 pojawiło się sporo funkcjonalności, które pozwalają na płynne rozpoczęcie wykorzystania chmury obliczeniowej, dla przykładu:

  • Stretch database

Funkcjonalność pozwala na zdefiniowanie tabel, w których dane będą przechowywane częściowo w ramach lokalnej bazy danych oraz częściowo w ramach tożsamej tabeli odwzorowanej w bazie danych SQL database dla platformie Azure. Istotne, że dane niezależnie od miejsca przechowania są dostępne w ramach wykonywanych zapytań, bez konieczności ich modyfikowania. Rozwiązanie konfigurowane jest w sposób bardzo prosty i wymaga jedynie subskrypcji Azure do uruchomienia bazy na platformie Azure. Całą resztą zajmuje się mechanizm wbudowany w SQL Server 2016, niezależnie od edycji (Enterprise,Standard,Express).

ic855114

Źródło: https://msdn.microsoft.com/en-us/library/dn935011.aspx

  • Repliki AlwaysOn w Azure

Jednym z ciekawszych elementów funkcjonalnych w ramach budowy klastrów AlwaysOn jest możliwość umieszczenia repliki na platformie Azure (w formie maszyny wirtualnej). Replika może służyć jako kopia na potrzeby Disaster Recovery, ale również aktywnego wykorzystania tego wystąpienia do raportowania,kopii bezpieczeństwa. Zastanawiasz się dlaczego korzystać z tego właśnie wystąpienia – odpowiedź jest dość prosta. Wystąpienie dodatkowe na platformie Azure jest licencjonowane niezależnie od środowiska wewnętrznego, co oznacza, że pojęcie serwera pasywnego nie ma w tym scenariuszu zastosowania. Tym samym, skoro maszyna uruchomiona na platformie Azure i tak wymaga licencji własnej lub zawartej w cenie minutowej pracy maszyny, należałoby ją efektywnie wykorzystać. Właśnie dlatego scenariusz kopii bezpieczeństwa i/lub repliki pozwalającej na odczyt danych do celów raportowych jest niezmiernie interesujący. O samym licencjonowaniu i wystąpieniach SQL Server w Azure, więcej 02 grudnia podczas webinaru Ogień i woda, czyli dwa światy, które łączy SQL Server i w najbliższych dniach, w kolejnych postach.

Grafika źródło: FreeImages.com/Niels Roza