203 miliardy dolarów – masz w tym swój udział?

3 października 2005 – widoczne było częściowe zaćmienie Słońca.
3 października 1815 – we Francji spadł pochodzący z Marsa meteoryt Chassigny
3 października 1997 – wystartowała telewizja TVN

Czy jest coś wyjątkowego w tej dacie w tym roku? W zasadzie każdy z nas znajdzie w niej coś szczególnie ważnego dla siebie, swoich bliskich, ale również świata, który nas otacza. Jedną z ciekawszych, przynajmniej moim zdaniem, informacji, które dotarły do mnie tego dnia był raport firmy IDC dotyczący obszaru Big Data oraz Analityki ( Worldwide Semiannual Big Data and Analytics Spending Guide” ).

Fakt, że rynek BigData i analityki rozwija się bardzo dynamicznie i staje się coraz częściej głównym obszarem zainteresowań pośród firm, można wywnioskować i bez raportu przedstawionego przez IDC. Jednak określenie dynamiki wzrostu nie jest już tak łatwe. Tymczasem właśnie tego typu informacje można znaleźć w przedstawionym raporcie.
Co bardzo istotne IDC szacuje dość konkretnie, że przez najbliższe 4 lata, czyli do roku 2020, wartość rynku Big Data & Analityki wzrośnie ze 130 miliardów dolarów ( wartość na koniec 2016 roku) do 203 miliardów dolarów w 2020 roku. Ciekawostką jest fakt, że wartość rynku na koniec 2015 roku określona została na 112 miliardów dolarów. Widać zatem jak dynamiczny wzrost przewidywany jest na najbliższy czas. Powstaje oczywiście pytanie, kto będzie miał swój udział w tym rynku, dla kogo rozwój technologii BigData i analityki jest tak ważny. Bezpośrednio z przeprowadzonych przez IDC analiz wynika, że głównymi udziałowcami rozwoju będą następujące sektory:

  • bankowość
  • Produkcja (discrete manufacturing)
  • Procesy obsługi produkcji
  • Terytorialne i centralne jednostki  rządowe
  • Usługi profesjonalne

Wskazane sektory wygenerują prawie 50% całkowitych inwestycji w obszary BigData & Analityki. Kolejne sektory, których udział w rynku będzie również rósł to telekomunikacja, ubezpieczenia oraz transport. Za rozwój technologiczny i inwestycje odpowiadać mają głównie specjaliści, administratorzy oraz CIO. Interesujący wydaje się również fakt, iż duża część wartości przyrostu (ok. 60 miliardów dolarów), to inwestycje w oprogramowanie i narzędzia raportowe oraz  analityczne, a także rozwój obszarów zarządzania hurtowniami danych.

Należy  również podkreślić, że rozwój obszarów Big Data  & Analityki dla każdego sektora oznacza inwestycje w inne elementy ekosystemu rozwiązań. Dla przykładu, dla banków jest to inwestycja w bezpieczeństwo oraz tematy związane z zachowanie zgodności z regulacjami i dyrektywami. W przypadku telekomunikacji głównym obszarem zainteresowania i rozwoju ma być wykorzystanie technologii do podniesienia jakości świadczonej usługi np. w ramach obsługi klienta w Contact Center (m.in.. chodzi o umiejętność wykorzystania posiadanych i pozyskiwanych danych o klientach dla opracowania nowych, bardziej trafnych ofert)

Czy faktycznie rynek rozwinie się w takim tempie jak szacuje IDC? Być może tak, dla kontrastu, w innym raporcie, tym razem od firmy Gartner można przeczytać, że faktycznie obraz projektów z obszaru BigData & Analityki wygląda nieco inaczej. Na podstawie przeprowadzonych ankiet, wśród społeczności IT oraz liderów biznesowych określono, że większość inwestycji poczynionych w rozwój technologiczny związany z  BigData & Analityką kończy się na etapie pilota projektu, co w efekcie może nieco spowalniać szacowaną przez IDC dynamikę. Jedną z przyczyn spowolnienia, wskazywaną dość bezpośrednio przez Nicka Heudeckera, Research Director, Gartner, jest fakt, że dla projektów BigData i analityki dość ciężko jest określić zwrot z inwestycji (ROI) będąc na bardzo wczesnym etapie projektu. Sam wielokrotnie przekonałem się jak ważne jest podanie ROI, aby uzyskać finansowanie dla projektu.

Jak będzie w rzeczywistości ? Sam bardzo uważnie obserwuję ten obszar. A Ty jakie masz przemyślenia?

Dla zainteresowanych linki do obu raportów dostępne poniżej: