Skąd czerpać wiedzę potrzebną w świecie #Bigdata i #Datascience

Powszechny dostęp do informacji i w zasadzie nieograniczone możliwości przeszukiwania portali i serwisów internetowych, umożliwiają dotarcie do ciekawych publikacji i szkoleń, dotyczących wybranej dziedziny. Ja sam również bardzo często poszukuję takich miejsc w internecie, które mógłbym traktować jako swoistą skarbnicę wiedzy. Oczywiście tradycyjna forma szkoleń nadal jest jedną z lepszych i preferowanych (w końcu sam takie szkolenia i warsztaty prowadzę 🙂 ), jednak czasami, głównie ze względów logistycznych i organizacyjnych, o wiele łatwiej jest przejść przez materiał szkolenia w zaciszu własnego biurka, komputera i słuchawek na uszach. Dodatkowo w przypadku niektórych obszarów tematycznych o wiele łatwiej odszukać szkolenie online, niż czekać na odpowiednią grupę zainteresowanych.Można powiedzieć, że właśnie taką zasadę stosuję jeśli chodzi o zdobywanie wiedzy w zakresie obszarów BigData(koncepcja Data Lake, Hadoop, Spark…) oraz Data Science (R, Python, Algorytmy predykcji, Machine Learning). Poniżej trzy główne źródła, które moim skromnym zdaniem każdy poszukujący wiedzy powinien odwiedzić.

  • Coursera 
    Olbrzymią zaletą tej platformy jest dostępność zupełnie szkoleń za darmo lub za stosunkowo niewielką opłatą. Realizowane szklenia i kursy powiązane są najczęściej z czołowymi uczelniami na świecie, co pozwala m.in. zdobywać wiedzę z obszaru Data Science w oparciu o kurs opracowany przez University of Washington czy chociażby poznawać Machine Learning korzystając z materiałów dostarczany przez with Stanford. Długość poszczególnych kursów jest uzależniona od zagadnienia, podobnie jak czas który należy poświęcić tygodniowo na naukę.
  • edX.org
    To platforma za pośrednictwem której można również zagłębić się w naukę interesującego nas zagadnienia. Można znaleźć tutaj między innymi zupełnie darmowy kurs w zakresie analizy i wizualizacji danych z wykorzystaniem Power BI czy chociażby platformy Azure. Ciekawym kursem realizowanym wspólnie przez Microsoft i edX jest wprowadzony ostatnio Microsoft Professional Degree Program. Obecnie dostępny jest program nauczania w zakresie Data Science.

Wskazane powyżej platformy to tylko przykład skarbnicy wiedzy z jakiej można korzystać, pozostają jeszcze fora, blogi czy kanały Youtube. Jeśli znasz takie miejsce i chcesz podzielić się nim – zachęcam to pozostawienia informacji w komentarzach.

 

3 Replies to “Skąd czerpać wiedzę potrzebną w świecie #Bigdata i #Datascience”

Comments are closed.