Business Intelligence & Magic Quadrant oraz ….
Zastanawiam się ile osób, które przeczytały tytuł tego wpisu miało skojarzenie z firmą Gartner. Faktycznie najczęściej gdy przywoływany jest magiczny kwadrat w jakimkolwiek obszarze, pierwsza myśl to Gartner i coroczna aktualizacja, a w zasadzie ocena producentów rozwiązań. Na potrzeby tego wpisu przyjmijmy, że interesuje nas obszar BI :). Gartner dokonuje oceny w zakresie kompletności wizji i jej wykonania, przypisując poszczególnych producentów do jednej z czterech kategorii:
Nie trzeba chyba dodawać, że idealnie jest wtedy, gdy jako producent znajdujemy się w skrajnym prawym, górnym rogu, czyli w obszarze najmocniejszych liderów. W ostatniej ocenie dotyczącej rozwiązań Business Intelligence, opublikowanej w lutym 2016, znalazło się 24 producentów, w tym tylko 3 Gartner wskazał jako liderów. Najwyżej oceniając…. Microsoft. Osobiście bardzo chętnie czytam każdy raport Gartnera z obszarów, które dotyczą mnie najbardziej, czyli przytoczony raport dot. BI, ale także Advanced Analytics, OLTP czy Data Warehouse, traktują je jako strategiczne podsumowanie danego obszaru.
Tymczasem ostatnio po jednym z moich wpisów pojawiły się pytania o inne raporty. Jest jeszcze również dość dobrze znany Forrester. Jednak warto również pamiętać, że oprócz tak popularnych nazw istnieją inne firmy czy jednostki, które być może nie są tak rozpoznawalne jak przytoczone wcześniej firmy, mają jednak swoją markę. Przykładem jest m.in. G2 Crowd.
O G2 Crowd w trzech zdaniach:
- G2 to nie Gartner: Mimo potencjalnej zbieżności lub przypuszczeń G2 Crowd nie ma nic wspólnego z firmą Gartner. W rzeczywistości jest to portal, na którym można znaleźć bezpośrednie oceny użytkowników końcowych rozwiązań.
- Czy G2 Crowd jest opiniotwórczym portalem? Portal ma ponad 100 000 zweryfikowanych użytkowników końcowych, którzy dokonują ocen
- Oglądalność G2 to: ponad 700 000 unikalnych użytkowników każdego miesiąca, przy średnim czasie wizyty trwającym 5 minut
G2 publikuje swoje zestawienie (G2 Grid), które w analogicznie do Gartnera wskazuje producentów, przypisując ich do poszczególnych kategorii. Różni się jednak obszar oceny. O ile w przypadku Gartnera jest to (wspomniana już wcześniej) ocena wizji i jej wykonania, to w przypadku G2, jest to Obecność/Widoczność na rynku ( nie do końca nazwałbym to udziałem w rynku) oraz zadowolenie. Podsumowanie zawiera 26 producentów (Gartner uwzględnia 24). Co możemy wyczytać zatem bezpośrednio z raportu – oto kilka ciekawostek:
- Średnia “wieku” firm obecnych w zestawieniu to 22 lata (mediana wynosi 16 lat)
- Średni poziom wykorzystania narzędzi to 50% – co oznacza, że połowa osób u których uruchomiono narzędzie BI….nie korzysta z niego!
- Średni czas implementacji i uruchomienia narzędzi BI to 2 miesiące ( nawet nieco ponad – 73 dni)
Dość ciekawe jest również to, że oceny dokonywane są w bardzo szerokim obszarze.
Dla przykładu dla kategorii BI, oprócz oceny oprogramowania BI (BI Software) do dyspozycji są również raporty dot.:
- Business Intelligence Platforms
- Data Visualization
- Embedded Business Intelligence
- Self-Service Business Intelligence
A jak Ty oceniasz wartość tego typy zestawień ? Coś zaskakującego? Warto uwzględniać tego typu podsumowania i traktować jako opiniotwórcze?
Moim skromnym zdaniem tego typu zestawienia są bardzo dobrym uzupełnieniem oficjalnych publikacji Gartnera i Forrestera, ponieważ oparte są o informacje dostarczone przez rzeczywistych użytkowników biznesowych. Każdy oczywiście może mieć swoje zdanie, nawet skrajnie pozytywny lub skrajnie negatywne. Jednak w rzeczywistości właśnie o to chodzi, aby słuchać wszystkich, nawet, a zwłaszcza, gdy wypowiadają się krytycznie, zahowując przy tym wysoki poziom merytoryczny swojej oceny – wartość takich uwag jest nieoceniona, jeśli potrafimy taką informacje dobrze wykorzystać.
Dlaczego we wspomnianych zestawieniach nie ma narzędzi i rozwiązań Microsoftu? Jedynie w obszarze self-service BI pojawia się Power BI.
Tak samo zastanawia mnie brak obecności w zestawieniach na temat BI: http://www.dbta.com/Editorial/Trends-and-Applications/The-2016-DBTA-Readers-Choice-Award-Winners-112588.aspx
Microsoft widoczny jest w następujących kategoriach:
Best Query and Reporting Solution – Finalists
Microsoft SQL Server Reporting Services
Best Analytical Platform (Overall) – Finalists
Microsoft Parallel Data Warehouse
Best Cloud Database – Finalists
Microsoft SQL Azure
Best Relational Database – Winner
Microsoft SQL Server
Best Database Overall – Winner
Microsoft SQL Server
Temat do sprawdzenia – dobór narzędzi / rozwiązań jest do zróżnicowany – ale warto zweryfikować, co oczywiście zrobię 🙂
Wydaje mi się, że polemika i tak jest skazana na porażkę, bo przecież każde zestawienie rządzi się swoimi prawami i każdemu zestawieniu można zarzucić stronniczość lub niepoprawną konstrukcję aparatu porównawczego 🙂
Pełna zgoda – jak zawsze punkt widzenia zależy od oceniającego 🙂