Nie wszyscy muszą występować publicznie

Założenie tej publikacji jest dość proste – nie piszę o technologii, nie piszę o wizji, nie tworzę nic nowego. Jedyne co robię to podsumowuję kilka ostatnich dni, a może nawet tygodni. Tak się akurat złożyło, że w ostatnich 30 dniach miałem okazję być na kilku konferencjach, spotkaniach czy też warsztatach. Sam również dość często pojawiam się na tego typu wydarzeniach w roli prelegenta, ostatnio m.in. Dynamics Business Forum w Warszawie, Techrisk Forum we Wrocławiu, a już 28 września na konferencji dla Partnerów Hostingowych Microsoft.

Występowanie w roli prelegenta to dość ciężka i złożona sprawa. Z jednej strony jest to ogromne wyróżnienie, z drugiej olbrzymia odpowiedzialność. Odpowiedzialność za słuchacza, który zdecydowanie nie przyszedł na naszą sesję, abyśmy go zanudzali, usypiali czy irytowali np. nieodpowiednim przygotowaniem się do prezentacji. Osobiście staram się za każdym razem coś poprawiać w swoich prezentacjach. Nie uważam się również, za perfekcyjnego prelegenta, jednak bardzo często po prezentacji słyszę pozytywne opinie i komentarze, co dodaje mi chęci i sił na kolejny raz. Nie ukrywam też, że wśród swoich wystąpień mam takie kierowane do wąskiego grona kilku, kilkunastu osób, ale również takie w których udział bierze kilkaset osób – za każdym razem staram się wyciągnąć jakąś naukę na przyszłość. Bo każda opinia ma znaczenie.

Co zatem skłoniło mnie do napisania tego wpisu? Otóż wśród ostatnich wystąpień, w których brałem udział jako uczestnik, zanotowałem nasilenie prelegentów, którzy, przynajmniej w mojej ocenie, nie powinni brać się za wystąpienia publiczne. Po jednej z takich prezentacji miałem nawet chęć założyć nowego bloga w stylu “jak nie robić prezentacji”, ale wstrzymałem się, a w tym samym czasie kolega Rafał zrobił ten krok rozpoczynając publikacje pod hasłem “O skutecznej prezentacji”. Rafał czyżbyśmy byli na tych samych sesjach/sesji ? 🙂

Wszystkich, którzy mają styczność z wystąpieniami publicznymi w roli prelegenta zachęcam do cyklicznego odwiedzania   “O skutecznej prezentacji” oraz dzielenie są swoimi spostrzeżeniami.