Jak NIE należy realizować projektów z obszaru Business Intelligence w organizacji cz. 4 – zespół to podstawa

Nawiązując nieco do wczorajszego wpisu warto podsumować kwestie związane z narzędziami BI. O ile cały projekt nie może zostać zdominowany przez obszar narzędziowy, to finalnie umiejętność dopasowania narzędzia do potrzeb organizacji jest kluczowym elementem projektu. Podkreślę tutaj raz jeszcze, że o wiele łatwiej uda się takie dopasowanie zrealizować, jeśli zamiast po jedno narzędzie, sięgniemy po platformę czy też ecosystem rozwiązań obszaru Business Intelligence. Jako przykład wskazanego podejścia warto rozważyć m.in. ecosystem rozwiązań Microsoft, który w oparciu o komponenty takie jak:

 • wydajna i bezpieczna  baza danych SQL Server
 • skalowalna i elastyczna platforma raportowa SQL Server Reporting Services pozwalająca na dostęp do raportu typu “pixel perfect” oraz interaktywnych raportów mobilnych
 • zorientowane biznesowo usługi analityczne SQL Server Analysis Services
 • zapewniające ekstrakcję i transformację danych usługi integracyjne – SQL Server Integration Services
 • usługa i narzędzia PowerBI pozwalające na realizację założeń self-service BI
 • narzędzia edycji i publikacji raportów Report Builder, SQL Server Mobile Report Publisher czy PowerBI Desktop
 • pozwalająca na szeroki zakres dostosowań i integracji platforma SharePoint

pozwalają adresować najbardziej zróżnicowane potrzeby użytkowników w organizacji. Oczywiście istnieje prawdopodobieństwo, że przedstawiony ecosystem nie zaadresuje 100% potrzeb – fakt. Muszę jednak przyznać, że w swoich doświadczeniach projektowych nie udało mi się jeszcze dotrzeć do wspominanego poziomu 100%, natomiast to właśnie produkty i rozwiązania Microsoft w największej ilości przypadków pozwalały zbliżyć się  i osiągnąć najwyższy % spełnienia wymagań projektowych (Nadmienię tylko, że wcześniej w wielu projektach miałem okazję korzystać z rozwiązań innych producentów od największych rozwiązań klasy enterprise, po niszowe rozwiązania self-service).

Tym akcentem kończę kwestię narzędzi – chyba, że masz ochotę dodać coś od siebie to zachęcam. Chętnie też opublikuję opisane przez Ciebie doświadczenia związane z narzędziami BI i ich wdrożeniem w organizacji – wystarczy, że się odezwiesz.

Tymczasem warto wskazać kolejny z elementów, który nawet przy idealnych narzędziach może bardzo skutecznie zablokować uruchomienie i dalszy rozwój BI w organizacji – użytkownicy i członkowie zespołu projektowego. Niewątpliwie to właśnie zespół projektowy, począwszy od kierownika projektu, przez sponsora, aż po użytkowników końcowych, to de facto najważniejsze i najsłabsze ogniowo całe przedsięwzięcia.

 • Nigdy nie pomijaj w zespole projektowym, któregokolwiek z przedstawicieli poszczególnych grup i ról w organizacji.

Każda z grup czy ról w organizacji wnosi bardzo duża wartość do projektu – zbyt silne podejście technologiczne – niszczy lub marginalizuje wymagania biznesowe. Z kolei zbyt silny wpływ biznesu to niczym nieograniczone i nie do końca sprecyzowane wymagania.  Niewątpliwie sukcesem projektu jest zaangażowanie wielu, bardzo zróżnicowanych osób, z których każda zazwyczaj wnosi dużą wartość. W przypadku gdy mówimy o efektywnym wykorzystywaniu danych i czerpaniu z nich wartościowych informacji, musimy pamiętać, że każdy potrzebuje nieco innych informacji, aby zaadresować swoje potrzeby. Każdy nieco inaczej patrzy na możliwości dostępu do danych. Każdy, bez wątpienia każdy może mieć ogromny wkład w realizację projektu Business Intelligence w organizacji – i to właśnie taki mocno zróżnicowany zespół projektowy może zapewnić dynamiczny wzrost znaczenia BI w organizacji.

4 Replies to “Jak NIE należy realizować projektów z obszaru Business Intelligence w organizacji cz. 4 – zespół to podstawa”

  • Bartłomiej Graczyk

   W trakcie redagowania 2 tematy zamieniły się w jeden – a tak poważnie to trochę połączyłem, a raczej rozbiłem na dwa część 3 i 4 dotycząca narzędzi i podejścia technicznego. Ale zawsze możemy dopisać wspólnie punkt 5 zupełnie niezależnie 🙂

Comments are closed.