Jak NIE należy realizować projektów z obszaru Business Intelligence w organizacji cz. I

W połowie maja odbywała się we Wrocławiu coroczna konferencja SQL Day, w trakcie której miałem okazję, wspólnie z Kamilem Glińskim z firmy Credit Agricole, opowiedzieć o zagadnieniach związanych z pozyskaniem finansowania dla projektu BI w organizacji:
5 kroków, aby uzyskać wsparcie i znaleźć sponsora dla projektu w obszarze analityki i BI w organizacji.

Konferencja już dość dawno za nami, jednak mnie cały czas chodzi po głowie, poprowadzenie lub zwyczajnie opowiedzenie o kolejnych krokach, a raczej fazie, w której finanse na projektu już zdobyliśmy i nadchodzi ten upragniony dzień, w którym projekt BI jest uruchamiany, a rozwiązanie opracowywane w ramach projektu, w niedługim czasie ma zostać uruchomione. Ktoś może powiedzieć, że każda organizacja jest inna i nie ma złotego rozwiązania i podejście – owszem, coś co zadziałało w jednej organizacji, może zupełnie nie działać w innej. Mimo wszystko po kilku latach pracy z klientami w roli lidera projektu czy lidera zespołu, swobodnie mogę podpisać się pod poniższymi stwierdzeniami.

Zobacz zatem TOP 5 elementów, których unikać przy projekcie BI w organizacji.

  • Unikaj klasycznego podejścia od góry do dołu (top-down)

Co oznacza podejście top-down w odniesieniu do projektu z obszaru BI ?
Otóż podstawowym błędnym założeniem jest podejście, w którym zainteresowani rozwiązaniem użytkownicy biznesowi, powierzają wykonanie rozwiązania IT przekazując wyłącznie swoje wymagania. Szczęśliwie już po kilku miesiącach…..IT dostarcza rozwiązanie dla biznesu. Zapewne nie trudno się zorientować , że rozwiązanie w momencie jego dostarczenia (nie jeszcze), ale już nie spełnia aktualnych wymagań [bo przecież zbudowano je w oparciu o wymagania z dość odległej już dla biznesu przeszłości].

Doświadczenie pokazuje, że o wiele bardziej wydajnym modelem i formułą projektu jest współpraca pomiędzy biznesem oraz IT w formie partnerskiej, co w efekcie pozwala o wiele lepiej poznać potrzeby biznesowe, a następnie pomóc je zaadresować.

Dobra rada – pracuj  ze swoim zespołem na bardzo regularnych zasadach. Nie pozwól, aby współpraca ograniczała się do przekazania wymagań i oczekiwania na ich realizację oraz efekt. Weryfikuj, uszczegóławiaj, pytaj, odpowiadaj na pytania – dziel się wiedzą o projekcie w ramach zespołu.

Ciąg dalszy już jutro….

3 Replies to “Jak NIE należy realizować projektów z obszaru Business Intelligence w organizacji cz. I”

Comments are closed.