SQL Server 2016: Dlaczego warto?

­SQL Server 2016 jest dostępny od czerwca tego roku. Wcześniej miałem ( zapewne jak i część osób czytających ten wpis) okazję testować dużą część funkcjonalności jeszcze na etapie kolejnych CTP. Testy wypadały różnie, część funkcjonalności udało się z sukcesem przedstawić podczas webinarów serii “SQL Server 2016 CTP 2 oczami MVP
(tak tak, jeszcze wtedy mogłem korzystać z przywilejów bycia w zaszczytnym gronie MVP. Dołączając do zespołu Microsoft, niestety nie można zachować tego przywileju, gdyż tytuł MVP nie przysługuje pracownikom Microsoft 🙁 ).
W ramach wspomnianej serii pojawiły się dwa webinary mojego autorstwa:

Zachęcam do ich obejrzenia, jak również pozostałych, których autorami są m.in. Marcin Szeliga(@SQLExpert_pl) oraz Damian Widera(@DamianWidera).

Wracając jednak do sedna – co przyniosły testy oraz ostatnie 3 miesiące pracy z finalną wersją SQL Server 2016? Co tak na prawdę może przekonać do szybkiej migracji?
Może po prostu fakt, że SQL Server 2016 to najlepsza w historii wersja serwera SQL.
Ktoś skomentuje, piszesz tak, bo pracujesz w Microsoft. Tak, to prawda obecnie pracuję w Microsoft jako Data Platform Solution Architect, ale tutaj, w tych tekstach, przedstawiam wyłącznie swoje prywatne zdanie i opinie. Osobiście uważam, że w historii wszystkich wersji SQL Server – obecna 2016 jest istotnie najlepsza. Pominę tutaj fakt ilości nowych elementów funkcjonalnych z obszaru in-memory, AlwaysOn czy BI, bo każda z tych funkcjonalności wymaga pewnej dodatkowej pracy, aby można było efektywnie z nich korzystać. Tymczasem wersja 2016 ma jedną, olbrzymią zaletę. Już sama instalacja tej wersji, może zapewnić o wiele lepszą wydajność, niż wersje wcześniej stosowane, dzięki mechanizmom zastosowanym wewnątrz silnika bazy danych. Mógłbym opisać tutaj każde
z zauważonych usprawnień, ale stwierdziłem, że ciekawym podejściem może być spojrzenie na kwestie nowej wersji platformy SQL Server okiem innych.

Zobaczmy zatem, co piszą o SQL Server członkowie zespołu Product Support Services (PSS) w Microsoft. Specjalnie na potrzeby dokumentacji usprawnień i prowadzonych testów powstała seria publikacji o nazwie “It Just Runs Faster”, gdzie możesz zobaczyć m.in. dzięki jakim usprawnieniom, możliwa jest 7-krotnia szybsza analiza baz z wykorzystaniem polecenia DBCC. Linki do poszczególnych opisów zamieszczam poniżej.

Jeśli jednak nadal wątpisz i myślisz, że być może zespół Microsoft nie jest najlepszym źródłem takich informacji. Warto zainteresować się wynikami niezależnych testów wydajności (TPC):

SQL-Reviewers

Jako podsumowanie, sądzę, że warto również poznać opinię jednej z najbardziej znanych z rankingów i raportów firm, firmę Gartner oraz opublikowane przez nią raporty dot. obszaru platformy danych, analitycznej oraz hurtowni danych:

Gartner

Cóż tu więcej pisać SQL Server 2016 ROCKS!

Jeśli wciąż masz wątpliwości i chcesz zweryfikować wszystko samodzielnie, proponuję skorzystać z opcji uruchomienia maszyny wirtualnej z SQL Server 2016 na platformie Azure – przygotowanie maszyny wirtualnej w tej opcji zajmie ok 10-15 minut. Możesz również skorzystać z darmowej edycji developerskiej do pobrania (SQL Server Developer).

A jeśli potrzebujesz wsparcia lub pomysłu, jak efektywnie przetestować nową platformę SQL Server 2016, daj znać, coś razem wymyślimy 🙂

4 Replies to “SQL Server 2016: Dlaczego warto?”

  1. msbifun

    Czy znasz może inne zestawienia niż Gartnera, które porównują rozwiązania bazodanowe?
    PS. Ostatnio instalowałem SQL Servera 2016 i faktycznie zaskoczył mnie instalator w kontekście automatycznej konfiguracji tempdb 😉

Comments are closed.