Coś się kończy, coś się zaczyna…

Przydługi wstęp
Do opublikowania tego wpisu przygotowywałem się już od jakiegoś czasu, ale ostatnie kilka dni, a może nawet tygodni spowodowały, że wreszcie postanowiłem zakończyć przygotowania i przejść do fazy napisania i publikacji.
Nie ukrywam, że trochę zmotywowały mnie do tego osoby z mojego bliższego i dalszego otoczenia:
– pierwszą jest Paweł Potasiński, którego zapewne większość czytających ten wpis osób zna. Paweł “popełnił” podobny wpis w związku ze zmianą w jego życiu zawodowym i rodzinnym. Oczywiście nie sam fakt wpisu Pawła mnie tak zmotywował, ale to, że podjął nowe wyzwanie. No cóż, w tym miejscu należy powiedzieć wprost, Pawła od kilku lat traktuję jak mojego mentora w sferze zawodowej(ale nie tylko), bo tak na prawdę to właśnie Paweł otworzył przede mną drzwi świata SQL Server (Paweł do dzisiaj pamiętam nasze spotkanie na Zielnej w Centrum Edukacyjnym – dzięki!).
– drugą jest Mirek Burnejko, z którym mam przyjemność pracować od kilku miesięcy. Mirek jest niezwykle inspirującą osobą, a do tego jest niesamowity, jeśli chodzi o wytrwałość w realizacji określonego celu.
Jest jeszcze trzeci aspekt, chyba najważniejszy, moja własna, wewnętrzna potrzeba powrotu do publikacji i dzielenia się pewnymi informacjami z innymi, ale zacznijmy od początku.

Coś się kończy,…
Ciężko mi w to uwierzyć(że tak szybko minął ten czas), ale właśnie powoli dobiega końca pierwszy rok, mojej pracy w Microsoft. Dokładnie rok temu 31.08.2015 po zakończonych rozmowach przyjąłem ofertę pracy jako Data Platform Solution Architekt, a pracę rozpocząłem 01.10.2015. Oznacza to, że miałem dokładnie miesiąc, aby uporządkować, przekazać, bądź zaadresować wszystkie z realizowanych w tamtym czasie projektów i aktywności. Był to koniec pewnego etapu życia zawodowego, który dał mi bardzo dużo satysfakcji, ogromny zastrzyk doświadczeń i był momentem, w którym dokładnie wiedziałem, że przyszedł czas na pewną zmianę.

Nie był to jedyny “koniec”, gdyż wraz z decyzją o dołączeniu do zespołu Microsoft, zakończył się również okres, w którym miałem okazję być wyróżniany tytułem Microsoft Most Valuable Professional w kategorii SQL Server | Data Platform (2013-2015). Tak się również złożyło, że zamknięcie etapu “MVP”, przełożył się bezpośrednio na zminimalizowanie, czy wręcz zakończenie cyklicznych publikacji na blogu(mimo, że, nie były one aż tak regularne) oraz portalach (m.in wss.pl). Na szczęście pozostały konferencje i webinary, na których nadal dość regularnie pojawiam się w roli prowadzącego.

…coś się zaczyna.
Oczywiście wraz ze zmianą rozpoczął się nowy etap, nowe wyzwania, nowe oczekiwania. Ponownie wrócę tutaj do wpisu Pawła, w którym napisał o Microsoft

zobaczyć, jak funkcjonuje tak wielka organizacja, być jej częścią, to bezcenne doświadczenie

Faktycznie tak jest. Z perspektywy prawie roku wiem, że jest to bezcenne doświadczenie. Muszę przyznać, że w tym miejscu należy się ogromne podziękowanie dla mojego pierwszego managera w tej “wielkiej korporacji” – Mirka Szymczaka. Jak to mówią “Ludzie nie odchodzą z pracy, odchodzą od swoich szefów” – ja przez ten (prawie) rok nie odszedłem :)…[a to coś znaczy Mirek 🙂 – dzięki]

Wraz z nowym etapem, jak już wspomniałem, rozpoczął się okres bardzo ograniczonej aktywności w zakresie publikacji, aż do teraz, kiedy przyszedł czas i miejsce na nowe otwarcie. Zatem zacznijmy nowy rozdział w ramach sql4You.info

Nowy początek:

 • Zdecydowałem nieco odświeżyć szatę graficzną – nie wiem czy jest to już docelowa forma, ale na pewno zagości tutaj na jakiś czas
 • Wszystkie dotychczasowe wpisy zostały przeniesione do kategorii Archiwum X
 • Planuję utrzymywać blog w obszarze szeroko pojętych zagadnień technicznych i architektonicznych dot. SQL Server, analizy danych, raportowania, ale również nieco bardziej biznesowych obszarów związanych z tą tematyką. Wpisy mają mieć charakter luźny, interesujący, czasami może intrygujący, ale na pewno inspirujący, do dyskusji czy podsuwania zagadnień przez czytelników, o których warto napisać.
 • Z czasem będę dbał o to, aby pojawiało się więcej treści multimedialnej w formie video czy mini podcastów. Być może również w formie PL/ENG. Zobaczymy – czas pokaże. Wiem natomiast, że podstawowym założeniem i kryterium jest regularność publikacji. Właśnie dlatego, trochę dla motywacji, trochę dla uporządkowania wprowadzone zostają nowe kategorie.
 • Nowe kategorie:

MOC-ny DZIEŃ – kwant informacji,każdego dnia… – w tej kategorii będą pojawiały się codzienne, krótkie wpisy, czyli jak sama nazwa wskazuje kwant – najmniejsza porcja- informacji.

Kronika Tygodniowa – Dane, które nas otaczają

Kronika tygodniowa jest odmianą felietonu – gatunku publicystycznego podejmującego w swobodnym tonie aktualną na ogół problematykę. Felieton posługuje się często metaforą i skojarzeniem, ma na celu wzbudzenie zaciekawienia i nawiązanie bezpośredniego kontaktu z czytelnikiem.

Do wytrawnego felietonisty i klasyka gatunku jeszcze mi daleko, ale będę się starał.

SAM w świecie (niekoniecznie)BIG DATA – spora część mojego życia zawodowego przed dołączeniem do Microsoft (ale w sumie również obecnie), dotyczy aspektów licencjonowania i zarządzania licencjami. W tym miejscu zamieszczane będą wszelkiego rodzaju odpowiedzi na pytania i opisy zagadnień licencyjnych i SAM-owych, z którym miałem lub mam okazję się spotkać.

Speak Out, czyli wystąpienia publiczne i prezentacje – jak wspomniałem, będę dożył do tego, aby większa część publikowanego materiału miała formę video lub podcastu. Zacznę jednak od archiwum zapisów moich wystąpień na konferencjach lub nagrań prowadzonych webinarów. Postaram się również publikować z wyprzedzeniem planowane wystąpienia.

Interakcja z czytelnikami

        – bardzo mi zależy, aby publikowane treści, oprócz tego, że będą stanowiły formę realizacji moich potrzeb związanych z publikowaniem i dzieleniem się informacjami, były również chętnie czytane, komentowane, a docelowo, może nawet współtworzone. Dlatego liczę, że weźmiesz aktywny udział w całym procesie budowy nowego

sql4You.info

       Jeśli uważasz, że publikowane treści są infantylne – daj znać. Jeśli oceniasz treści bardzo nisko – daj znać. Jeśli podoba Ci się to co publikuję – daj znać. A może mogę Ci jakoś pomóc rozwiązać Twój problem z obszaru przetwarzania danych – DAJ ZNAĆ!

Jeśli czytasz to zdanie, to oznacza dwie rzeczy:

 • niewątpliwie podkreśla TWOJA WYTRWAŁOŚĆ – dziękuję
 • oznacza, że zbliżamy się do końca tego wpisu
 • liczę, że wrócisz już jutro po pierwszy KWANT informacji

5 Replies to “Coś się kończy, coś się zaczyna…”

Comments are closed.