Kartka z pamiętnika projektowego…
Ostatnie dni roku 2016 oraz pierwszy roboczy dzień 2017 upłynęły na domykaniu etapu jednego z projektów, w którym przez ostatni czas biorę udział. Duża wartością z udziału w projekcie (oczywiście oprócz zespołu, z którym pracuję 🙂 ) jest m.in. możliwość bardzo szczegółowego poznania funkcjonalności, która niedawno pojawiła się w SQL Server – raporty mobilne (ex-Datazen). Podczas realizacji projektu natrafiliśmy na kilka wyzwań, zarówno w zakresie implementacji, jak również kwestii operacyjnych związanych z prowadzonymi pracami i wykorzystaniem wybranego rozwiązania technologicznego. Sukcesywnie zbieram i dokumentuję doświadczenia, aby podzielić się nimi w ramach kolejnego wpisu. Zanim jednak pojawi się “Kartka z pamiętnika projektowego” (mam nadzieję, że już jutro), poniżej mały wstępniak, który bez wątpienia przyda się w każdym projekcie, którego produktem jest jakakolwiek wizualizacja.
Powyższy schemat autorstwa Dr. Andrew Abela, pochodzi ze strony extremepresentation.com i pozwala stosunkowo szybko podjąć decyzję, w jaki sposób najefektywniej dokonać wizualizacji swoich danych. [Przy okazji Dr. Andrew Abela jest twórcą metody prezentacji The Extreme Presentation method. Moim skromnym zdaniem temat wart uwagi, jeśli jednym z elementów Twojej pracy są prezentacje dla klientów, Partnerów czy współpracowników]
Niezależnie od kwestii samej prezentacji warto przeanalizować przytoczone powyżej typy wizualizacji, ponieważ są to faktycznie najczęściej wykorzystywane metody wizualizacji danych, dostępne w zasadzie we wszystkich narzędziach wykorzystywanych do budowy raportów. Niezależnie czy są to raporty operacyjne typu pixel perfect (stworzone np. w Reporting Services), czy raporty/pulpity nawigacyjne (SSRS Mobile Report, Power BI, itp.) jest to bardzo dobry punkt startowy do rozmowy, szczególnie z użytkownikami biznesowymi, jak pokazywać dane, aby zostały zrozumiane. Podobne zagadnienie było już przeze mnie poruszane w ramach sql4You i spotkało się ze stosunkowo dużym zainteresowaniem, stąd dzielę się dodatkowym materiałem w postaci powyższego , sprawdzonego schematu działania. Powodzenia w wizualizacji Twoich danych!
Bardzo przydatny diagram – dzięki! Chociaż przyznam szczerze, że użycie wykresu 3D do wizualizacji rozkładu trzech zmiennych trochę mnie zaskoczyło:)
Tak, też zwróciłem na to uwagę 🙂