Na koniec tygodnia został #SAM

Obecny tydzień minął szybko, przy dość dużej ilości różnorodnych zadań. Powiedziałbym wręcz, że mijający tydzień był bardzo dynamiczny, podobnie zresztą jak dynamicznie zmieniają się obecnie środowiska IT. Niezależnie czy pod uwagę bierzemy zarządzanie czasem w trakcie bardzo dynamicznych zmian, w codziennych zadaniach mijającego tygodnia, czy też skupiamy się na  zasobach zarówno sprzętowych jak i w zakresie oprogramowania organizacji, kluczowe jest, abyśmy mogli  w obu przypadkach zarządzać nimi efektywnie oraz zapewnić sobie odpowiedni poziom komfortu w zakresie bezpieczeństwa. Właśnie dlatego to odpowiednie podejście do zarządzania oprogramowaniem w organizacji jest kluczem do sukcesu. Jeśli kiedykolwiek, ktokolwiek podejrzewał, że wprowadzenie subskrypcyjnych modeli licencjonowania oprogramowania,czy wycofanie się z zacisza własnego Data Center przechodząc do chmury, to krok w kierunku, gdzie zarządzanie zasobami jakimi jest oprogramowanie będzie prostsze, to niestety nie jest to tak oczywiste.

Dynamika z jaką pojawiają się dzisiaj nowe środowiska zarówno produkcyjne jak i testowo-rozwojowe, różnorodność rozwiązań, które nas otaczają jak również nowe kierunki rozwoju takiej jak IoT, BigData, AI/Cognitive, realizowane pod parasolem cyfrowej transformacji, to właśnie główne akceleratory do konieczności usprawniania codziennych procesów i działań w obszarze zarządzania zasobami oprogramowania w organizacji.

W jaki sposób można adresować codzienne potrzeby związane z tak duża dynamiką zmian? Odpowiedzią jest aktywne zaangażowanie się w realizację założeń programu Software Asset Management. Jednym z głównych założeń programu jest opracowanie i wdrożenie odpowiednich procedur i procesów, które pozwolą zapanować nad pojawiającymi się w organizacji zasobami oprogramowania, optymalizować koszty związane z jego zakupem i wykorzystaniem, jak również reagować, na zmieniające się potrzeby głównych zainteresowanych ich wykorzystaniem – czyli użytkowników.

Właśnie pojawił się nowy raport, opracowany przez firmę IDC, na zlecenie Microsoft, który wskazuje wartości biznesowe z zaangażowania organizacji w program Software Asset Management. Zainteresowanych odsyłam bezpośredniego do pełnej wersji raportu, a na zachętę jedno z kluczowych podsumowań zawartych w raporcie dot. redukcji kosztów wynikających z uruchomienia programu SAM w organizacji:

sam

Żródło: IDC Solution Brief, The Business Value of Software Asset Management